Serum glikoproteinlerinin periodontal rejenerasyon üzerine olan etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
The Evaluation of the effects of serum glycoproteins on periodontal regeneration in vitro
- Tez No: 59709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
60 ÖZET Periodontitisden etkilenmiş kök yüzeylerinde endotoksinlerin absorpsiyonu ve antijenlerin etkilerine bağlı olarak çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Bundan dolayı,yeni bağ doku ataşmanının oluşabilmesi için kök yüzeylerindeki hastalığa yol açan faktörlerin uzaklaştırılması, kök yüzeylerinin biyolojik olarak hazırlanması gereklidir. Bu çalışmanın amacı ; in vitro koşullarda kök yüzeylerine fibronektin (FN), vitronektin (VN), fibronektin - like engineered uygulandıktan sonra insan periodontal ligament fibroblastlarının bu yüzeylere olan başlangıç tutunmasını değerlendirmektir. Çalışmada kök örnekleri erişkin periodontitisli hastalardan çekilen dişlerden elde edildi.Bu dişler üzerinde hastalıktan etkilenmiş küretaj uygulanmış, hastalıktan etkilenmiş küretaj uygulanmamış ve hastalıktan etkilenmemiş sağlıklı bölgeler oluşturuldu. Takiben bu yüzeylere fibronektin, vitronektin, fibronektinlike engineered uygulandı ve örnekler eşit sayıda insan periodontal ligament fibroblastı ile % 5 C02 % 95 havalı 37 °C etüvde 1 saat süreyle kültüre edildi. Süre sonunda fibroblastların tutunma miktarı ışık mikroskobunda bir oküler grid sistem kullanılarak belirlenirken, oryantasyonu yüzey tarama elektron mikroskobunda (SEM) değerlendirildi. Bulgulara göre ; insan periodontal ligament fibroblastlarının bütün kök yüzeylerine değişen oranlarda tutunduğu saptandı. Yapılan gruplar arası karşılaştırmaya61 göre, kontrol grubunda diğer gruplardan daha fazla hücre tutunumu gözlendi, bu fark istatiksel olarak önemli bulundu ( t >1.812 ). SEM değerlendirmesinde kök yüzeylerindeki fibroblastlar hücre gelişiminin bir sonucu olarak gruplara göre değişen oranlarda yayılmış şekilde gözlendi.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The various alterations have been occured on the periodontally involved root surfaces by the absorption of endotoxins and antigens affect. So, for the formation of a new connective tissue attachment is necessary the removal of injurious factors from the root surfaces. In additional to the root surfaces must be prepared as biologically. The purpose of this study was to assess the initial attachment of human periodontal ligament fibroblasts to root surfaces after fibronectin (FN), vitronectin (VN), fibronectin (FN) -like engineered applied in vitro. In the present study root fragments were obtained from freshly extracted teeth with adult periodontitis patients. Non - instrumented diseased, instrumented diseased and healthy root surface portions were prepared on the same root in vitro. Later FN, VN, FN - like engineered were applied on the root fragments and than incubated in a humidified atmosphere 95 % air, 5 % CO 2 for 1 hour at 37 ° C. The adherence of fibroblasts was determined by light microscope using an ocular grid system and orientation was evaluated by SEM. Results indicated that fibroblasts attached to all root surfaces but biometrically there was a significant difference between the to control and others. The differences were significant as statistically. ( t >1.812 ). SEM views of the surface showed elongated fibroblasts with various spreading as a result of cell development.