Lomber disk protrüzyonu olan hastalarda fizik tedavi modaliteleri uygulamaları ve kinezyolojik bantlamanın ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of physical therapy modalities applications and kinesiology taping on pain, functionality and quality of life in patients with lumbar disc protrusion
  1. Tez No: 597103
  2. Yazar: SÜMEYYE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEM BAGATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Lomber Disk Protrüzyonu tedavisindeki güncel yaklaşım seçenekleri hastanın günlük yaşam fonksiyonlarının iyileştirilmesini hedeflemektedir. Tedavisinde birçok fiziksel tıp yönteminin kullanıldığı Lomber Disk Protrüzyonunda fizik tedavi modaliteleri ve son dönemlerde kinezyolojik bantlama yöntemleri de popülerlik kazanmıştır. Bu amaçla fizik tedavi modaliteleri ve birçok farklı kinezyolojik bantlama yöntemi mevcuttur. Bu çalışma Lomber Disk Protrüzyonu olan Hastalarda fizik tedavi modaliteleri uygulamaları ve kinezyolojik bantlamanın ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya 40 hasta dahil edildi. Hastalar çalışma kriterlerine göre iki gruba ayrılarak randomize edildi. İlk gruptaki 20 hastaya sadece fizik tedavi modaliteleri (sıcak ve soğuk uygulama, ultrason, tens) diğer gruptaki 20 hastaya ise alan düzeltme tekniği yöntemi ile kinezyolojik bantlama uygulandı. Hastaların demografik özellikleri alındı. Ağrı şiddetleri Vizüel Ağrı Skalası ve Oswestry Ağrı Skalası ile değerlendirildi. Hastalar tedaviye başlamadan önce değerlendirildi. Toplam iki hafta boyunca hastalar tedaviye alındı. Birinci gruptaki hastalara fizik tedavi modaliteleri 2 hafta boyunca, haftada 5 seans, her seansta 45 dakika süreyle uygulandı. İkinci gruptaki hastalara 2 hafta boyunca toplamda 3 defa kinezyolojik bant uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan değerlendirilmede birinci grupta istatistiksel olarak anlamlı düzelme görüldü. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre fizik tedavi modalitelerinin Lomber Disk Protrüzyonu olan hastalarda ağrıyı kinezyolojik bantlama uygulamasına göre daha çok azalttığı ancak bu konuda daha ileri çalışmalara gereksinim olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Current method options in the treatment of Lumbar Disc Protrusion aim to improve the daily life functions of the patient. Physical therapy modalities and recently kinesiologic taping methods have gained popularity in Lumbar Disc Protrusion, in which so many physical medicine methods are used in the treatment. For this purpose, Physical Therapy Modalities and many various kinesiologic taping methods are available. This study was performed to research the effects of physical therapy modalities and kinesiologic taping pain, functionality and quality of life in patients with Lumbar Disc Protrusion. Forty patients were included in the study. Patients were randomized into two groups according to the study criteria. Only 20 patients in the first group underwent physical therapy modalities (hot and cold application, ultrasound, tens) and 20 patients in the other group underwent field correction technique. Demographic characteristics of the patients were taken. Pain severity, Visual Pain Scale and Oswestry Pain Scale were assessed. Patients were evaluated before starting treatment. Patients were treated for a total of two weeks. Physical therapy modalities were applied to the patients in the first group for 2 weeks, 5 sessions per week and 45 minutes per session. The patients in the second group were applied 3 times at intervals of 2 weeks. There was a statistically significant improvement in the first group before and after treatment. According to the results of the study, physical therapy modalities decreased pain in patients with Lumbar Disc Protrusion more than kinesiologic taping. However, further studies may be needed on this subject.