Lomber disk hernili hastalarda proprioseptif nöromusküler fasilitasyon ve lomber stabilizasyon egzersizlerinin kas kuvvetine ve kas dayanıklılığına etkisi
The effect of PNF and lomber stabilization exercises on muscle strength and muscle endurance in patients with lumbar disc hernia
  1. Tez No: 396554
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT KOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Lomber Disk Hernili Hastalarda Stabilizasyon ve PNF Eğitiminin Kas Kuvveti ve Kas Dayanıklılığına Etkisi Bu çalışmanın amacı; bulging ve protrüzyon seviyesinde lomber disk hernisi tanısı konmuş hastalarda stabilizasyon ve proprioseptif nöromusküler fasilitasyon (PNF) eğitiminin kas kuvveti ve kas enduransı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 15-69 yaş arasında (53.04±14.59) değişen, Macnab Sınıflamasına'na göre bulging ve protrüzyon seviyesinde lomber disk hernisi olan 64 olgu dahil edilmiştir. Olgular her grupta 16 kişi olacak şekilde stabilizasyon eğitimi, pnf eğitimi, fizik tedavi ve kontrol olarak 4 gruba ayrılmışlardır. Olguların sosyo-demografik özellikleri kaydedildikten sonra kas kuvveti, kas dayanıklılığı ve esneklik değerlendirmesi yapılmıştır. Kuvvet değerlendirmesi bilgisayar kontrollü, izokinetik dinamometre (Cybex 770 Norm Lumex Inc, Ronkonkoma, NY, USA) cihazı ile, kas dayanıklılığı değerlendirmesi; abdominal kas dayanıklılığını belirlemek için curl up testi, sırt ekstansörlerinin kassal dayanıklılığını belirlemek için gövde ekstansiyonu testi kullanılmıştır. VAS skalası ve Oswestry Disabilite İndeksi egzersizler öncesinde ve sonrasında, Physical Aktivite Hazırlık Anketi(PARQ), Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) tedavi öncesinde tüm gruplara fizyoterapist tarafından sözel olarak bire bir uygulanmıştır. Uygulamalar dört gruba da ayrı ayrı yapılmıştır. Stabilizasyon grubundaki olgulara 4 hafta boyunca haftada 5 gün 45 dakikalık fizyoterapist gözetiminde lomber stabilizasyon egzersiz programı, PNF grubundaki olgulara 4 hafta boyunca fizyoterapist tarafından haftada 5 gün PNF (pelvis paternleri ile) egzersiz eğitimi, FTR grubundaki olgulara 4 hafta boyunca haftada 5 gün klasik fizik tedavi (Hotpack, Tens, Ultrason) uygulaması, kontrol grubundaki olgulara ise herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. 4.haftanın sonunda değerlendirmeler tekrar edilmiştir. Lomber stabilizasyon eğitimi verilmiş grupta kas kuvveti ve kas dayanıklılığında anlamlı artışlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of PNF and Lomber Stabilization Exercises on Muscle Strength and Muscle Endurance In Patients With Lumbar Disc Hernia The aim of this study is to invastigate the effect of lomber stabilitation and proprioseptive neuromuscular fascilitation (PNF) training on muscle strength and muscle endurance. The participants were 64 between the ages of 15-69 (53.04±14.59), who were graded protrusion and bulging lomber herniation according to ''Macnab Classification ''. The participants were divided into four groups as each group had 16 participants: lomber stabilitation training, PNF training, physical theraphy and control groups. Sosciodemografic features were recorded. Then their muscle strength tests (by isokinetic dynamometer (Cybex 770 Norm Lumex Inc, Ronkonkoma, NY, USA) were recorded. Before and after applications; visual analogue scale (VAS), Oswestry Disability İndex, before applications; Physical Activitiy Readiness Questionnare (PARQ) and Physical Activity Assessment Questionnare were applied by a physical therapist. The participants in lomber stabilitation group performed 45 minutes, 5 days in a week for 4 weeks strength training with a physical therapist observation. The participants in PNF group performed 5 days in a week for 4 weeks with pelvic patterns of PNF by a physical therapist. The participants in Physical Theraphy group underwent Hotpack, Tens and Ultrasound theraphy 5 days in a week for 4 weeks. The participants in control group didn't take any training programme. After 4 weeks, the evaluations were repeated. There were significant increases in muscle strength and muscle endurance in lumbar stabilization training group.