Gümüşsuyu Göleti (Erfelek - Sinop)'nin su kalitesinin değerlendirilmesi
Gümüssuyu Pond (Erfelek - Sinop)'s water quality examination
  1. Tez No: 597121
  2. Yazar: AYŞEGÜL EMİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Sinop ili Erfelek ilçesinde bulunan Gümüşsuyu Göleti'nin su kalitesi ve kirliliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, su kalitesini belirlemede kullanılan fiziksel ve kimyasal su parametreleri, Nisan 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında ölçülmüştür. Bu ölçümler, Gümüşsuyu Göleti'nin bütününü temsil eden dört istasyondan her ay su örnekleri alınması suretiyle yapılmıştır. İstasyonlar Gümüşsuyu Göleti'nin doğu kısmı, kuzeybatı kısmı (en derin yeri), güney kısmı ve batı kısmı olarak seçilmiştir. Çalışma süresince, belirlenen bu dört istasyondan ayda bir su numuneleri alınmış ve elde edilen on iki aylık ortalama değerler (genel ortalama, standart sapma, mevsimsel ortalama ) incelenmiştir. Bu dört istasyondan alınan su örneklerinde su kalitesini belirlemek amacıyla; sıcaklık (oC), çözünmüş oksijen (mg/L), tuzluluk (ppt), pH, elektriksel iletkenlik ( (S/cm), askıda katı madde (mg/L), kimyasal oksijen ihtiyacı (mg/L), biyolojik oksijen ihtiyacı (mg/L), klorür (mg/L), fosfat (mg/L), sülfat (mg/L), sülfit (mg/L), sodyum (mg/L), potasyum (mg/L), toplam sertlik (mg/L), toplam alkalinite (mg/L), magnezyum (mg/L), kalsiyum (mg/L), nitrit (mg/L), nitrat (mg/L), amonyum tuzu (mg/L), demir (µg/L), kurşun (µg/L), bakır (µg/L), kadmiyum (µg/L), civa (µg/L), nikel (µg/L), çinko (µg/L) olmak üzere 28 adet fizikokimyasal parametrenin analizleri yapılmıştır. Elde edilen yıllık ortalama fizikokimyasal parametrelerin verileri, mevsimler arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Gümüşsuyu Göleti'nin, Yüzey Suları Su Kalitesi Yönetim Yönetmeliği'ne göre II. sınıf su kalitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, gölette herhangi bir kirlilik problemi olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca gölet suyu çok sert sular sınıfına girmekle birlikte, yetiştiricilik açısından bu durumun bir sakıncası bulunmamaktadır. Göletin, alabalık gibi soğuk su türlerinin yetiştiriciliği için uygun olduğu önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the water quality and pollution of Gümüşsuyu Pond located in Erfelek district of Sinop province. In this respect, physical and chemical water parameters used to determine water quality were measured between April 2018 and March 2019. These measurements were made by taking water samples from four stations representing the whole of Gümüsuyu Pond every month. The stations were chosen as the eastern part, the northwestern part (the deepest part), the southern part and the western part of the Gümüşsuyu Pond. During the study, water samples were taken from these four stations once a month and the obtained twelve-month average values (general average, standard deviation, seasonal average) were examined. In order to determine water quality in water samples taken at these four stations; temperature (oC), dissolved oxygen (mg/L), salinity (ppt), pH, electrical conductivity (S/cm), suspended solids (mg/L), chemical oxygen demand (mg/L), biological oxygen demand (mg/L), chloride (mg/L), phosphate (mg/L), sulfate (mg/L), sulfide (mg/L), sodium (mg/L), potassium (mg/L), total hardness (mg/L), total alkalinity (mg/L), magnesium (mg/L), calcium (mg/L), nitrite (mg/L), nitrate (mg/L), ammonium nitrogen (mg/L), iron (µg/L), lead (µg/L), copper (µg/L), cadmium (µg/L), mercury (µg/L), nickel (µg/L), zinc (µg/L) 28 physicochemical parameters were analyzed. The data of the obtained mean annual physicochemical parameters were statistically compared between the seasons. As a result, it was determined that Gümüşsuyu Pond has class-II water quality according to Surface Waters Water Quality Management Regulation. It is also understood that there is no pollution problem in the pond. Although pond water is classified as very hard water, there is no problem in terms of aquaculture. It may be suggested that the pond is suitable for the cultivation of cold water species such as trout.