Kent arkeolojisi yöntemiyle mimarlıkta zamankavramının okunması: Galata surları örneği
Reading the concept of time in architecture by themethod of urban archeology: The case of Galata walls
- Tez No: 597129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tarihi kent merkezlerinde, kentin geçmiş dönemlerine ait izlerin bulunması, kente çok katmanlılık özelliği katsa da bu katmanlar, modern kent hareketleri önünde engel olarak görülmektedir. Kent arkeolojisi yöntemi, kentlerin modern yaşamın gerektirdiği donatılara sahip olmasının yanında tarihsel katmanlarının korunması, belgelenmesi ve kentliye sunulmasını önermektedir. Kent arkeolojisi, II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'da ortaya çıkmış bir kavramdır. Ancak ülkemizde bir uygulama alanı olarak yeterince yer bulamamıştır. Bu sebeple ülkemizde pek çok tarihsel katman zarar görmüştür. Galata Surları, kentin tahrip olmuş önemli tarihi ve mimari belgeleridir. Tez kapsamında Galata Surları'nın tarihi belge niteliğini koruyarak kentle bütünleşmesi için kent arkeolojisi bir yöntem olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the presence of traces of the past periods of the city in historical city centers adds to the city's multi-layering characteristic, these layers are seen as an obstacle to modern urban movements. The method of urban archeology proposes that the cities have the necessary equipments of modern life, but also protect, document and present their historical layers. Urban archeology is a concept that emerged in Europe after World War II. However, it has not found sufficient place as an application area in our country. For this reason, many historical layers have been damaged in our country. The Galata Walls are important historical and architectural documents of the city. Within the scope of the thesis, the city archeology is proposed as a method for the integration of the Galata Walls with the city while preserving its historical character