Bazı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin edirne ekolojik koşullarında verim ve verim kriterlerinin belirlenmesi
The investigation of yield and yield components of some sunflower (Helianthus annuus L.) cultivars in edirne ecological condition
- Tez No: 597130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİYE YAVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Edirne ekolojik koşullarında farklı ayçiçeği çeşitlerinin verim ve verim kriterlerini belirlemek amacıyla 2018 yılı ayçiçeği yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulan denemede 24 farklı hibrit ayçiçeği çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada; bitki boyu, sap çapı, tabla çapı, kabuk oranı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, ham yağ oranı, ham yağ verimi, protein oranı ve dekara tane verimi ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2018 sunflower growing period in order to determine the yield and yield components of different sunflower varieties in Edirne ecological conditions. In this study; 24 different sunflower cultivars tested randomized block desigon with three replications. Plant height, stem diameter, head diameter, shelling ratio, thousand grain weight, hectoliter weight, crude oil ratio, crude oil yield, protein ratio and seed yield were exalvuted for cultures.