The research of the enamel frits with lithium effects on surface characteristics of vitreous enamel coatings
Emaye fritlerin camsı emaye kaplamalarında lityumun yüzey özelliklerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 597134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK DERUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lityum tüm metallerin en hafifi ve periyodik tablodaki üçüncü elementtir. Dünya'da 150'den fazla lityum mineralinin bilinmesine rağmen, yaklaşık yirmi dört endüstriyel kullanımı bulunmaktadır. 2000'li yılların başından beri, lityum tuzları enerji endüstrisi için önemli bir girdi haline gelmiştir. Lityum karbonat ve hidroksit, Li-ion pil üretiminin temel yapı taşlarıdır. Lityum bileşiklerinin kullanım alanları sadece enerji ile sınırlı değildir; ağır makineler; alüminyum endüstrisinde; nükleer santrallerde; Savunma ve tıp endüstrisi, cam ve seramik endüstrisinde de kullanımları mevcuttur. Günümüz değişen teknolojisi ile birlikte Li bileşikleri daha önemli hale gelmiştir. Ayrıca lityumun daha sert, daha pürüzsüz ve daha dirençli düşük sıcaklıktaki camların, sırların ve emayelerin geliştirilmesinde çok faydalı olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, alüminyum emayeler, renk ve cam contalar gibi çok düşük erime noktalı camsı bileşimlerde kullanılır. Lityum kullanımı ayrıca düşük genleşmeye sahip maddelerin, camların ve camsı materyallerin gelişimine yardımcı olur. Farklı sektörlerde artan popülerlik ile birlikte ucuz ve nadir bulunan lityum, frit ve emaye reçetelerinde değişikliğe gidilmeye başlanmıştır. Bunun sonucu olarak lityumun emaye yüzeyindeki etkileri merak konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada; emayede lityum yüzey karakteristiğini anlamak, ürünlerden beklenen fonksiyonları yerine getirmek ve arayüz katman davranışını araştırmayı amaçlanmıştır. Kimyasal karakterizasyon için X-ışını floresans spektrometresi (XRF) ve tanecik boyut analizi için Mastersizer ve farklı tipte emayelerin bağ yapılarını anlamak için Darbe testi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, yüzey morfolojisini görmek ve tanımlamak amacıyla SEM analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lithium is the lightest of all metals and the third element in the periodic table. Despite the fact that more than 150 lithium minerals are known in the land, very few are commercially available with approximately twenty-four industrial uses. Since the early 2000s, lithium salts have become an important input for the energy industry. Lithium carbonate and hydroxides are the basic building blocks of Li-ion battery production. Lithium compounds usage areas not only limited to energy; heavy duty machines; in the aluminum industry; in nuclear power plants; defense and medical industries, glass, ceramic, frit and coating in industrial. Lithium has also been found to be very useful in the development of harder, smoother and more resistant low-temperature glasses, glazes and enamels. It is also used in very low-melting vitreous compositions like aluminum enamels, color, fluxes and glass seals. Use of lithium also helps in the development of low expansion bodies, glazes and glasses. With increasing popularity in different sectors and at the same time with rare and cheap Lithium frit and enamel recipes, made it possible to present cheaper products to the market, providing information on new projects, possible to achieve good adhesion. In this study; understanding the surface characteristic of lithium in enamel, fulfilling the functions expected from the products and also aimed that investigate to behavior of interface layer. X-ray fluorescence (XRF) spectrometry was used for chemical characterization and Mastersizer for particular size, Impact test was used for understanding bond structure behaviors of different type of enamels. SEM analyses of the enameled materials has been made to see and define surface morphologies.