Lie detection from voice and heart rate
Ses ve kalp atış hızından yalan tespiti
- Tez No: 597147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda yapılan duygu analizi, cinsiyet tahmini, yaş tahmini ve yalan tespiti çalışmalarının da içinde olduğu araştırmalar ses verisinden birçok bilgi elde edildiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı ses ve nabız verilerini kullanarak yalan tespiti yapmak ve farklı makine öğrenmesi algoritmalarında uygulanarak başarı sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Literatürde yalan tespiti üzerine birçok çalışma bulunmasına rağmen bizim çalışmamız yalan tahmininde sadece ses üzerine değil nabız verisine de odaklanmaktadır. Bu çalışma için 15 kadın 15 erkek konuşmacı seçilmiştir. Her bir konuşmacıya 10 soru sorulmuştur ve toplamda 300 ses dosyası harici profesyonel bir mikrofon kullanılarak toplanmıştır. Her konuşmacıdan nabız verilerinin alınması için akıllı bileklik kullanılmıştır. Asıl odak noktamızın ses ve nabız olmasına rağmen katılımcılara kişilik testi de uygulanmıştır. Mel frekans kepstrum katsayıları (MFCC) kullanılarak ses verisinden 12 tane özellik çıkarılmıştır. Her ses dosyası için en düşük, en yüksek ve ortalama nabız verileri hesaplanmıştır. Bu çalışmada destek vektör makineleri, yapay sinir ağları, lojistik regresyon ve karar ağaçları metotlarının yalan tespiti sonuçları karşılaştırılmıştır. Kullanılan yöntemler arasında lojistik regresyon algoritmasında 19 öznitelik ile %66,67 oranında en yüksek doğruluk oranı elde edilmiştir. Tüm metotların doğruluk oranları göz önünde bulundurulduğunda ses verisine nabız, yaş, cinsiyet ve kişilik tipleri eklendikten sonra yalan tespiti yapmak için daha iyi sonuçlar elde edildiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın temel bulgusu yalnızca ses ve nabız verisinin yalan tespitinde etkili sonuçlar vermediğidir. Bununla birlikte, eklenen her yeni özniteliğin sonuçları iyileştirmediği görülmüştür. Bu çalışma sonucunda öznitelik seçiminin önemini ve özniteliklerin bir arada kullanılmasının önemi öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
A number of recent studies have shown that much of the information obtained from voice data has a variety of applications in research, including emotion analysis, estimation of gender and age, and lie detection. The aim of this study is to detect a lie by using voice and heart rate data and to compare accuracies of different machine-learning algorithms. Although there are many studies on lie detection in the literature, our study focuses on lie detection from not only voice but also heart rate data. 15 women and 15 men speakers were selected for this study. Each speaker was asked 10 questions and a total of 300 sound files were recorded using an external professional microphone. A smart wristband was used to collect heart rate data from each speaker. Although our main focus was voice and heart rate, a personality test was also given to the participants. Twelve features from the voice data were extracted by using MFCC. Minimum, maximum and average heart rate were calculated for each sound file. Lie detection results calculated from support vector machine, artificial neural network, logistic regression and decision tree methods were compared in the current study. The best accuracy (66,67%) was achieved with Logistic Regression which had 19 features among other used methods. When accuracy rates of all methods were taken into consideration, it was concluded that the better accuracy rate was achieved after the addition of new features which are heart rate, gender and personality type to sound data for lie detection. The main finding of this study was that only the voice data and the pulse data failed to yield any reliable results in detecting the lies. However, it was found that every new added attribute could not improve the results. As a result of this study, we have learned the importance of the selection of attributes and of using the attributes together.