Beta thalassemia majörlü hastalarda tükürük akış miktarı, tükürük pH, tükürük Fe miktarının ve stomatognatik sistemin radyografik olarak değerlendirilmesi ve normal bireylerle istatistiksel olarak karşılaştırılması
The Estimation of salivary flow rate, salivary pH, salivary iron content and radiological evaluation of stomatognathic system of beta thalassemic patients and statistical comparison with normal individuals
  1. Tez No: 59716
  2. Yazar: AYŞE DİLARA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
64 ÖZET 30 Beta Thalassemia majör ve 30 sağlıklı çocuk olmak üzere iki grup, tükürük Fe miktarı, tükürük akış miktarı, tükürük pH değerleri açısından incelenmiştir. Her iki grupta radyolojik etkikler, panoramik radyografiler aracılığı ile yapılmıştır. Ağız-diş muayenesi yapılan her iki rapta df-s indeksi uygulanmıştır ve bulgular Student-t testi ile istatistiksel olarak karşılaştırılarak eğerlendirilmiştir. Tükürüğün Fe miktarı, Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi ile ölçülmüştür. Beta Thalassemia Majör'lü hastalarda sağlıklı bireylere oranla tükürük Fe miktarı yüksek bulunmuştur. Tükürük akış miktarı, hasta grubunda düşük bulunmuş ve kontrol grubu ile arasındaki fark ilamlı olarak değerlendirilmiştir. Tükürük pH değerleri iki grup arasında ileri derecede anlamlı ırk göstermiştir. Beta Thalassemia Majör'lü grupta çürük indeksi yüksek bulunmuştur. Hastalığın iskeletsel bozuklukları ile ilgili bulgular literatür bilgileri ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY 30 Beta Thalassemia major patients and 30 healthy children were examined according to heir salivary Fe content, salivary flow rates and salivary pH levels. Radiological analyses were nade using panoramic radiographs in both groups. Dental examination was made and df-s caries index was applied in both groups and data vere statistically compared with Student-t test. Atomic Absorption Spectrophotometer was used for the estimation of salivary Fe content. Tie salivary Fe content was found significantly higher in the Beta Thalassemiac group compared vith the control group. Salivary flow rate was found significantly lower in the Beta Thalassemiac group compared rith the control group and salivary pH levels were statistically very high in the Beta Thalassemiac roup Caries index was applied in both groups and it was found higher in the Beta Thalassemiac roup. Our data on skeletal abnormalities of the disease showed similarity to the literature.