Thalassemia major'lu hastalarda hipofiz-tiroid aksı ve tiroid fonksiyonlarının incelenmesi
Evaluation of pituitary-thyroid axis and thyroid functions in patients with thalassemia major
  1. Tez No: 664397
  2. Yazar: AYŞE TURGUT
  3. Danışmanlar: UZMAN FÜGEN PEKÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada beta thalassemia majorlu 10 yaş ve üzerindeki, yaşları 10.33 ile 18.08 yıl arasında değişen 22 olguda tiroid bezi ve hipofiz tiroid aksı fonksiyonlarının incelenmesi ve sonuçlarının vucut demir birikiminin bir göstergesi olan ferritin değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla hastalarımızda bazal tiroid hormonları ve TRH uyarısına TSH yanıtları, bakılarak sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Çalışmaya alınan olguların % 27'sinde tiroid disfonksiyonu saptanmıştır. 3 hastada kompanse primer hipotiroidi, 2 hastada subklinik düzeyde hipotiroidi, 1 hastada tersiyer(hipotalamik) hipotiroidi saptanmıştır. Ferritin düzeyleri ile pik TSH, 60.dk TSH ve ΔTSH arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Bu da bize tiroid disfonksiyonunda demir birikiminin temel faktör olduğunu düşündürmüştür Klinik olarak hipotiroidiye ait semptom ve bulgu vermeyen hastalarımızda hormonal inceleme yapıldığında tiroid disfonksiyonu saptanmıştır. Bu nedenle thalassemia majorlu hastalarda tiroid hormon incelemelerinin ve TRH uyarı testinin yapılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, examination of thyroid gland and pituitary thyroid axis functions in 22 cases aged 10 years and older with beta thalassemia major and ranging from 10.33 to 18.08 years and the relationship between ferritin values, which is an indicator of body iron accumulation, was investigated. For this purpose, TSH responses to basal thyroid hormones and TRH stimulation in our patients were examined and compared with healthy controls. Thyroid dysfunction was found in 27% of the patients included in the study. Compensated primary hypothyroidism was found in 3 patients, subclinical hypothyroidism in 2 patients, and tertiary (hypothalamic) hypothyroidism in one patient. A significant positive correlation was found between ferritin levels and peak TSH, 60 minutes TSH and ΔTSH. This suggests that iron accumulation is the main factor in thyroid dysfunction. When hormonal examination was performed in our patients who did not show clinical symptoms and signs of hypothyroidism, thyroid dysfunction was found. Therefore, it was concluded that thyroid hormone examinations and TRH stimulation tests should be performed in patients with thalassemia major.