Farklı dentin bonding ajanların dentin permeabilitesine olan etkisinin mine-sement sınırı altında açılan class 2 mod türü kavitelerde in-vitro araştırılması
The In-vitro investigation of the effects of different dentin bonding agents on dentin permeability in class 2 mod cavities prepared under the cemento-enamel junction
- Tez No: 59715
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı yapıdaki çeşitli dentin bonding sistemlerin den tin geçirgenliğine olan etkilerini kantitatif olarak incelemektir. Araştırma, ortodontik amaçla çekilmiş küçük azı dişleri üzerinde açılan Class II MOD türü kavitelerde yürütülmüştür. Kaviteleri açılmış dentin dokusunda hidrostatik basınç altında meydana gelen sıvı geçirgenliği, kapalı sistem perfüz- yon düzeneğinde ölçülmüştür. Açılan kavitelere uygulanan farklı dentin bonding sistemlerin, etki mekanizmalarına göre oluşturduğu smear tabakasız ve modifiye smear tabakalı gruplarında ortaya çıkan perfüzyon değerleri (ul/dak) karşılaştır malı olarak incelenmiştir. Bulgularımıza göre, kavite preparasyonundan sonra sadece smear tabakalı dişlerin geçirgenlik değerleri ile dentin bonding sistemleri uygulandıktan sonra elde edilen geçirgenlik değerleri arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark (p0.05). Yapılan çalışmalarda yeterli bağlanma kuvveti ^20 MPa gösteren son jenerasyon dentin bonding sistemlerin hiç birisi, in vitro araştırmamızın kantitatif ölçümleri sonunda dentin dokusunda tam sızdırmazlık oluşturmadığı, bu konuda yeni çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this in vitro study was to quantitatively evaluate the effect of various dentin bonding systems with different chemical compositions on dentin permeability. This study was conducted on Class II MOD cavities, which were prepared on premolars extracted for orthodontic reasons. The fluid conductance of dentin was measured under hydrostatic pressure with a hydraulic apparatus in an enclosed system. The samples were divided into two groups without smear layer and with a modified smear layer due to the treatment required for that specific dentin system, and the diffusion rates (ul/min) of these groups were comparatively evaluated. A statistically significant difference was found only between the diffusion rate values of the teeth with intact smear layer created by cavity preparation and the teeth to which dentin bonding systems were applied (p0.05). Although last generation dentin bonding systems have shown a bonding strength of >20MPa to dentin in previous studies in the present in vitro study, quantitative measurements revealed that none of these systems prevented leakage in the dentin completely. Therefore, it is concluded that this issue should be further evaluated in future studies. 64