Karbamit peroksit içerikli farklı beyazlatma ajanlarının diş dokusu üzerine etkilerinin in vitro ve in vivo yöntemlerle incelenmesi
The Investigation the effects of different bleaching agents with carbamide peroxide on hard dental tissues as in vivo and in vitro
  1. Tez No: 59717
  2. Yazar: ZÜHRE HALE CİMİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KARTAL (GÜREREN)
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Çalışmamız farklı konsantrasyonlarda karbamit peroksit içeren beyazlatma ajanlarının minenin kimyasal kompozisyonuna ve yüzey topografisine olan etkilerini belirlemek amacıyla in vitro ve in vivo olarak iki bölümde planlandı. Çalışmamızın in vitro bölümünde minenin kimyasal kompozisyonundaki değişimler, kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. Bu amaçla mikrosertük, X-ışınlan difraktometresi, infrared absorpsiyon spektroskopisi ve fourier transform infrared spektrofotometresi kullanıldı. Çalışmamızın in vivo bölümünde ise, üretici firmaların önerileri doğrultusunda kullanılan %10 karbamit peroksit içeren Opalescence ve Nite-White beyazlatma ajanlarının minenin yüzey topografisinde oluşturdukları değişimleri belirlemek için, hastalarımızın tedavi öncesi ve sonrası replika tekniği ile elde edilen mine yüzey görüntüleri taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirildi. Bu çalışmanın şartları altında, konsantrasyon ve süre artışına paralel olarak beyazlatma ajanları minenin kimyasal kompozisyonunu ve yüzey topografisini değiştirmektedir. %10 karbamit peroksit içeren Nite-White beyazlatma ajanının minenin yüzey topografisine ve kimyasal kompozisyonuna olan etkisinin, aynı konsantrasyonda karbamit peroksit içeren Opalescence beyazlatma ajanına nazaran daha yıkıcı tarzda olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was planned in two stages, namely in vitro and in vivo, for the purpose of determining the effects of bleaching agents which contained carbamide peroxide of various concentrations on the chemical compositions and surface topography of enamel. At the in vitro stage of our study, alterations in the chemical compositions of enamel were evaluated qualitatively and quantitatively with mis intention microhardness, X-ray difractometer, infrared absorption spectroscopy and fourier transform infrared spectrophotometer were employed. However, at the in vivo stage of our study, attempts were made to assess by scanning electron microscope the surface projections of enamel obtained by pre and post treatment replication technique in order to predict on the surface topography of enamel the alterations induced by Opalescence and Nite- White bleaching agents which contained %10 carbamide peroxide adapted as instructed by the manufacturing companies. Under the conditions of mis study, bleaching agents altered the chemical composition of surface topography of the enamel in correlation with the increase in concentration and in duration of time. It was observed that the effect of Nite- White bleaching agent which contained 10% carbamide peroxide on surface topography and chemical composition of enamel was more destructive than that of Opalescence bleaching agents which contained carbamide peroxide of the same concentration.