Yazılım tanımlı ağlarda hizmet dışı bırakma saldırılarının tespiti ve engellenmesi
Detection and prevention of denial of service attacks in software defined networks
  1. Tez No: 597160
  2. Yazar: NAİL GÖKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yazılım tanımlı ağlarda (YTA) kontrolcüyü hedef alan hizmet dışı bırakma (Denial of Service-DoS) saldırıları, kontrolcünün önemi nedeniyle oldukça tehlikelidir. Bu tezde, YTA'daki DoS saldırılarının etkileri karakterize edilmiş ve olası önlemler tartışılmıştır. DoS saldırılarının kontrolcü tarafındaki etkilerine odaklanılmış ve bir simülasyon ortamında packet_in mesajı sayısının değişimi üzerinde durulmuştur. Sonuçlara göre düğümleri sadece packet_in mesajı sayısı temelinde birbirinden ayırmak saldırganları tespit etmede yanıltıcı olabilmektedir. Bunun yerine, saldırganları normal kullanıcılardan ayırmak için packet_in sayısının iletilen paket sayısına oranının kullanılmasının daha iyi bir yöntem olduğu görülmüştür. Buna ek olarak farklı saldırgan sayılarındaki adalet durumu da ölçülmüştür. Sonuçlar, Jain's Index'in benzetim ortamında anomaliyi tespit etmek için entropiden daha iyi bir yöntem olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Jain's Index'i temel alan bir DoS önleme sistemi geliştirilmiştir. Önerilen önleme altyapısı ile saldırganların iyi huylu düğümlere oranının %10'a kadar olduğu durumlarda saldırganlar tespit edilebilmiştir. Devamında ise, önleme altyapısının gerçek ağ verilerinin bulunduğu bir ortamdaki etkinliği gösterilmiştir. Sonuçlarda önleme altyapısının veri iletiminde %52'ye varan oranda iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Denial-of-service (DoS) attacks targeting the controller in software-defined networks (SDN) are dangerous due to the importance of the controller. In this thesis, we characterize the effects of DoS attacks in SDN and discuss potential countermeasures. We concentrate on the controller-side effects of DoS attacks and present our experimental results on how packet_in message counts change in a simulation scenario. Our results imply that differentiating hosts based on only packet_in counts may be misleading for detecting attackers. Instead, packet_in to transmitted packet count ratio is better for distinguishing attackers from normal users. In addition, we measure fairness values with different attacker counts. Our results show that Jain's index is better than entropy in terms of detecting anomaly in our simulation environment. We also developed a DoS prevention system based on Jain's Index. According to our prevention scheme's results, we were able to detect attacker hosts in an environment that attacker to benign host ratio is up to 10%. We then proposed our prevention scheme's results and effectiveness in an environment with real network data. Our results show that our prevention scheme led up to a 52% of recovery in transmitted data.