Fantazya ve fantastik Türk sinemasının kökenleri
The roots of fantasia and fantastic Turkish cinema
  1. Tez No: 597163
  2. Yazar: MERVE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Fantastik, sözlük anlamıyla“gerçekte var olmayan, hayal ürünü, hayali”demek olsa da fantastik sinema aracılığıyla karşımıza çıkan hayali kahramanlar, sinemanın gerçek dünyayla bütünleştirici bağlantısıyla ete kemiğe bürünmüştür. Fantastik olana ve fantastik sinemaya ilgi, toplumun kahramanlara inanma ve kurtarıcı olduklarını düşünmesiyle doğru orantılıdır. Bu çalışmada fantazya kavramından başlanarak, edebiyatta fantazyanın içeriğini oluşturan efsaneler, destanlar, mitler ve masallar incelenmiş, fantazya kavramını desteklemesi için mitolojiye bakış irdelenmiştir. Eski zamanlardan günümüze ulaşmış mit ve efsaneler araştırılmış, fantastik sinemaya alt yapı oluşturan masal ve destan kavramları üzerinde durulmuştur. Dünya'da fantastik hikayecilik araştırılmış ve öne çıkan bir kaç örnek verilmiştir. Fantastik kurgu ve bilim kurgu arasındaki farklar araştırılarak çalışma desteklenmiştir.“Bir birey ya da bir toplum, kahramanlara neden ihtiyaç duyar”sorusundan yola çıkılarak, fantastik filmlere neden ihtiyaç duyulduğu, bu filmlerin nasıl ortaya çıktığı araştırılmış, elde edilen bulgular çalışmayı desteklemiştir. 1950-1980 yılları arasında, dönemin sosyal ve siyasi yapısı araştırılmış, dönemin Türk sinemasına etkileri, sinemaya kattığı değerler ve dönemin sinemadan alıp götürdükleri aktarılmıştır. Toplumsal arka planı ile değerlendirilen, dönemin fantastik Türk sineması, masallardan bilim kurguya, fotoromanlardan korku unsurlarına, western esintilerinden tarihi kahramanlara ve süper kahramanlara derinlemesine incelenmiştir. Betimsel analiz kavramı ele alınmış, Yeşilçam'ın aksiyon filmleri ve dönemin toplumsal yapısı araştırılmış, Battal Gazi serisi filmlerinin betimsel analizi yapılmış ve bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fantastic, even though by its dictionary meaning, is“does not exist in reality, fiction and imaginary, the imaginary heroes that come up through fantastic cinema have become fleshed out with the integration of cinema with the real world.The interest in fantasy and fantastic cinema is directly proportional to society's belief in heroes that they are rescuers. In this study, starting with the concept of fantasy, legends, epics and myths which constitute the content of fantasy in literature were examined; mythology is scrutinized in order to support the concept of fantasy.The myths and legends that have reached the present from the ancient times have been researched, and the concepts of tales and epics that constitute the substructure of fantastic cinema have been emphasized.The fantastic fictionsin the world researched and prominent exampleswere given . The differences between science fiction and fantastic fiction were revealed and the work was supported. ”Why people or the society need Heroes ?"Based on this question that why we need of fantastic cinema and researched how Fantastic Vinema came out, study supported by the finding The social and political structure of the period between 1950-1980 was evaluated, the effects of the period on Turkish cinema, the values they added to the cinema and the period they took away from the cinema showed up.. The Fantastic Turkish Cinema that evaluated by social backround was explored in depth from tales to science fiction, from photo novels to horror elements, from western feels to historical heroes and superheroes. The Concept of descriptive analysis was reviewed, the action movies of Yeşilcam and the Social Structure of the period have been investigated . The Serial movies that called Battal Gazi have been analysed according to descriptive analysis and supported by findings.