Kronik hepatit C hastalarında total oksidan seviye, total antioksidan seviye ve dinamik tiyol disülfid dengesinin araştırılması
Investigation of total oxidant status, total antioxidant status and dynamic thiol disulfide homeostasis in patients with chronic hepatitis C
- Tez No: 597191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REŞAT CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Kronik Hepatit C (KHC) dünyada yaygın olarak görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın patogenezinde oksidatif stres önemli rol oynamaktadır. Daha önce KHC hastalarında birçok oksidatif stres belirteci çalışılmış ancak dinamik tiyol/disülfid homeostazis (DTDH) parametreleri çalışılmamıştır. Bu çalışmada KHC hastalarında tiyol/disülfid parametreleri ile birlikte Total Oksidan Seviye (TOS) ve Total Antioksidan Seviye (TAS) düzeylerinin belirlenmesi ve bu belirteçlerin hastalığın tanı sürecinde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu vaka-kontrol çalışması 15.03.2019-15.07.2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında yapıldı. Çalışmaya 74 non-sirotik, KHC'li hasta ve anti-HCV'si negatif 88 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun serum örneklerinden DTDH parametreleri, TAS ve TOS düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Chronic Hepatitis C (CHC), which common in the world, is an important public health problem. Oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of the disease. Previously, many oxidative stress markers have been studied in patients with CHC, but dynamic thiol/disulfide homeostasis (DTDH) parameters have not been evaluated yet. This study aimed to determine the total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS) and levels of thiol/disulfide parameters in patients with CHC and to investigate the utility of these markers in the diagnosis of the disease. METHOD: This case-control study was conducted in Harran University Medical Faculty of Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department between 15.03.2019-15.07.2019. The study included 74 non-cirrhotic patients with CHC and 88 healthy subjects whose anti-HCV negative. DTDH parameters, TOS and TAS levels of the patient and control groups were studied.