Doğal yaşlanmış ağaç malzemede üstyüzey işlemlerinin performans özellikleri
Performance properties of finishing in natural aged wood material
- Tez No: 597254
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET SÖĞÜTLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, doğal yaşlanmış ağaç malzemede üstyüzey işlemlerinin performans özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, sarıçam (Pinus sylvestris L.), sapsız meşe (Quercus petrea L.) ve kestane (Castanea sativa Mill.) odunlarından radyal ve teğet kesit yönlerinde hazırlanan deney örneklerine su-bazlı, poliüretan ve akrilik vernikler uygulanmıştır. Örnekler ilgili standartlara göre kondisyonlandıktan sonra; katman tutunma direnci, TS EN ISO 4624, yüzey sertlik değerleri ASTM D-4366, yüzey parlaklık değerleri TS EN ISO 2813, renk değerleri ASTM D 2244-2 e1, aşınma direnci değerleri TS EN 15185 ve çizilme direnci TS EN 15186'da belirtilen esaslara göre belirlenmiştir. Sonuç olarak, tutunma direnci, ağaç türü düzeyinde, en yüksek kestanede (3,361 N/mm2) elde edilmiş, bunu sırasıyla meşe (3,191 N/mm2) ve sarıçam (2,498 N/mm2) takip etmiştir. Tutunma direnci, vernik çeşidi düzeyinde, en yüksek poliüretan vernikte (4,009 N/mm2), elde edilmiş, bunu akrilik vernik (3,754 N/mm2) ve su-bazlı vernik (1,286 N/mm2) takip etmiştir. Yüzey sertlik değeri, vernik çeşidi düzeyinde, en yüksek değeri poliüretan vernikte (65,93 salınım) elde edilmiş, bunu akrilik (53,70 salınım) ve su-bazlı (28,67 salınım) vernik takip etmiştir. Parlaklık değeri, vernik çeşidi düzeyinde, en yüksek poliüretan vernikte (39,88 gloss) elde edilmiş, bunu akrilik vernik (37,20 gloss) ve su-bazlı vernik (33,32 gloss) takip etmiştir. Toplam renk değişimi (ΔE*) vernik çeşidi düzeyinde, en düşük akrilik vernikte (18,20), en yüksek ise su-bazlı vernikte (29,84) bulunmuştur. Aşınma direnci, poliüretan vernik ve akrilik vernikte ağaç türü, yaş periyodu, kesit yönü fark etmeksizin 50 devir, su-bazlı vernik ise 25 devir çıkmıştır. Çizilme direnci, poliüretan vernik ve akrilik vernikte ağaç türü, yaş periyodu, kesit yönü fark etmeksizin 0,75 N, su-bazlı vernikte ise 0,25 N elde edilmiştir. Yeni ve doğal yaşlanmış ağaç malzemede, katman tutunma direnci, yüzey sertlik değeri, aşınma direnci ve çizilme direnci arasındaki fark istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Toplam renk değişimi yeni ağaç malzemede yüksek (26,62), doğal yaşlanmış ağaç malzemede düşük (28,85) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the performance characteristics of surface treatments in natural aged wood. For this purpose, water-based, polyurethane and acrylic varnishes were applied to radial and tangential cutting directions from scotch pine (Pinus sylvestris L.), stemless oak (Quercus petrea L.) and chestnut (Castanea sativa Mill.). After the samples were conditioned according to the relevant standards; layer adhesion resistance, TS EN ISO 4624, surface hardness values ASTM D-4366, surface gloss values TS EN ISO 2813, color values ASTM D 2244-2 e1, wear resistance values TS EN 15185 and scratch resistance TS EN 15186 determined. As a result, the adhesion resistance was obtained in the highest chestnut (3.361 N/mm2) at the tree species level, followed by oak (3.191 N/mm2) and scotch pine (2.498 N/mm2), respectively. The surface hardness value was obtained at the level of varnish type and the highest value was obtained in polyurethane varnish (65.93 release), followed by acrylic (53.70 release) and water-based (28.67 release) varnish. The gloss value was obtained with the highest polyurethane varnish (39.88 gloss) at the level of varnish type, followed by acrylic varnish (37.20 gloss) and water-based varnish (33.32 gloss). Total color change (ΔE *) was found at the level of varnish varieties, lowest acrylic varnish (18.20) and highest water-based varnish (29.84). Wear resistance, polyurethane varnish and acrylic varnish wood type, age period, regardless of the direction of intersection 50 cycles, water-based varnish increased to 25 cycles. Scratch resistance, polyurethane varnish and acrylic varnish wood type, age period, regardless of the direction of the cut 0.75 N, water-based varnish was obtained 0.25 N. In new and natural aged wood material, the difference between layer adhesion resistance, surface hardness value, abrasion resistance and scratch resistance were found to be statistically insignificant. Total color change was high (26.62) in new wood material and low (28.85) in natural aged wood material.