Ülkemizde üretilen akrilik yapay dişlerin yapımında kullanılan polimetilmetakrilatlara alumina tozu katılması ve aşınma değerlerine etkisi
Adding alumina powder to polymethylmethacrylates which used in our country to produce artificial teeth and investigation effects on abrasion rates
- Tez No: 59727
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURFANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
81 ÖZET Hareketli protezlerde plastik dişlerin kullanılması hem diş hekimleri hem de hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir.Ancak bu dişlerin en büyük dezavantajı porselen dişlere oranla daha fazla aşınmalarıdır. Araştırmamızda, ülkemizde plastik yapay dişlerin üretiminde kullanılan toz şeklinde ve hamur halinde kalıplama yöntemlerine uygun olan iki çeşit PMMA'a % 0, %5, %10, %15, %20 oranlarında alumina tozu katılarak aşınmaya karşı dirençleri karşılaştınlmıştır.Aynca toz şeklindeki PMMA'a katılan alumina tozlan 3-APS ile hamur halindeki PMMA'a katılan alumina tozlan ise 3 -MPS ile silahlanarak, silanlanmış alumina tozu ilavesinin aşınma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu şekilde hazırlanan deney örnekleri DİN 53516 no'lu standartta tanımlanan iki elemanlı bir abraziv aşındırma cihazı kullanılarak 600 gritlik A1203 zımpara kağıdı üzerinde su altında aşındırılmıştır. Deney örneklerinin aşındırılmadan önceki ve sonraki hacimleri ölçülerek aradaki farktan aşınma yüzdeleri hesaplanmış ve gurup içi karşılaştırmalarda“eşlendirilmiş diziler için t-testi”, guruplar arası karşılaştırmalarda ise“student-t”testi kullanılarak istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak % 20 silanlanmamış alumina katılmış PMMA'ın toz şeklinde kalıplanmasıyla hazırlanmış A-20 gurubu hariç, alumina ilave edilmiş bütün guruplarda aşınma çok ileri derecede anlamlı olarak azalmıştır.82 Silanlanmış alumina ilave edilmiş bütün guruplarda da silanlanmamışlara oranla çok ileri derecede anlamlı olarak daha az aşınma görülmüştür. Ayrıca toz şeklinde kalıplama yöntemi ile hazırlanmış guruplar içinde en az aşınma %10 silanlanmış alumina katılan As- 10 gurubunda, hamur halinde kalıplama yöntemi ile hazırlanmış guruplar içinde en az aşınma ise % 20 silanlanmış alumina katılan Bs'-20 gurubunda olmuştur.Her iki yöntem karşılaştırıldığında ise bütün guruplar içinde en az aşman gurup As- 10 olup, kontrol guruplarına göre en az aşınmayı ise Bs'-20 gurubu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY Dentists and patients mostly prefer using plastic artificial teeth in removable prostheses.However most importance disadvantage of this teeth exhibit more wear according to porcelain teeth. In our study, %0, %5, %10, %15, %20 alumina powder added to two type PMMA which favorable to production with dough molding and powder molding in our country and abrasion resistance was compaired.ln addition, alumina powder which added to powder type PMMA was treated with 3 -APS silane coupling agent and alumina powder which added to dough type PMMA was treated with 3-MPS silane coupling agent and silane treatment effects on abrasion resistance was investigated. Samples was then abraded on the two-body abrasion test machine which conform to DIN 53516 standart against 600 grit AI2O3 emery paper under water. Before and after abrasion test, samples volumes was measured and abrasion rate was calculated by difference of volumes.In statistical evaluation“paired t-test”and“student's test”was used. The results show that abrasion rate was decreased highly significant at all groups with alumina ( with the exception of A-20 group which prepared by powder molding and contained %20 non silan-treated alumina).All groups which added silane- treated alumina was showed less wear according to other groups which added non silan-treated alumina.84 In addition, As- 10 group which added %10 silane-treated alumina was showed less wear in the all groups which prepared by powder molding and Bs'-20 group which added %20 silane-treated alumina was showed less wear in the all groups which prepared by dough molding. When this two method was compared; As- 10 group was showed less wear in the all groups, however Bs'-20 group was showed less wear according to control groups.