Dentofasial iskeletsel deformiteli hastalarda ortognatik cerrahiden önce ve sonra TME fonksiyonlarının aksiyograf ile analizi
Analysis of TMJ function befor and after orthognathic surgery in patients with dentofacial deformity
- Tez No: 59729
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
80 8. ÖZET Bu çalışma ortognatik cerrahi uygulanacak dentofasial deformiteli hastalardaki TME fonksiyonlarını ortognatik cerrahi öncesi ve sonrası aksiyograf ile tesbit ederek, alt çenenin açma, protrusiv ve medial hareketlerin deki kondil yolu kayıtlarının limit değerlerini saptamak ve TME fonksiyonları hakkında bilgi sağlamak amacı ile yapılmıştır. Çalışmamızda dentofasial deformiteli 85 hasta alınarak 3 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba TME iç bozuk luğu göstermeyen 20 hasta, ikinci gruba TME iç bozukluğu gösteren 25 hasta ve üçüncü gruba ise orotgnatik cerrahi yöntemlerinin TME fonksiyonlarına etkisini saptamak için 40 hasta dahil edilmşitir. Bu hastalar klinik, radyografık ve aksiyografık olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak dentofasiyal deformitesi olan hastalarda mevcut TME disfonksiyonunun aksiyografık olarak değerlendi rilmesinin tedavinin planlanması açısından önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
81 9. SUMMARY In this study, patients with dentofacial deformity and who were undergoing orthognatic surgery were evaluated. The TMJ functions of these patients were recorded with an axiograph before and after the operation. These axiographic tracings were consisted of the maximum measures of the opening, protrussion and medial exursion of the mandible. 85 patients with dentofacial deformity were divided into 3 groups. The first group were consisted of 20 patients with no history of TMJ dysfunction and no clinical evidence of TMJ internal derangement in examination. The second group of patients presented with clinical evidence of TMJ internal derangement. There were 25 patients in this group. In the third group effects of orthognatic surgery on TMJ functions were evaluated on 40 patients. These patients were assesed in clinical examination, radiograph an axiograph. Finally the results showed us the evaluation of TMJ dysfunction for patients with dentofacial deformity is important in treatment planning.