Nuruosmaniye Kütüphanesi'nde bulunan belâgate dair yazmalar
The rhetoric manuscripts in Nuruosmani̇ye Library
  1. Tez No: 597303
  2. Yazar: KEVSER DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YERİNDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Türkiye'de bulunan yazma eser kütüphaneleri, araştırmacıların çalışmalarına konu teşkil edecek, hayli fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul'da bulunan Nuruosmâniye Kütüphanesi de bunlardan biridir. Matbu' olması hasebiyle araştırmacıların malumu olan eserlerin yanı sıra, henüz dokunulmamış önemli bir kısmı ise yeni araştırmacılarla tanışmayı beklemektedir. Bu çalışmada Nuruosmaniye Yazma Eser Kütüphanesi'nde mevcut, belâgat ile alakalı 75'i risale olan toplam 167 eser incelenmiş; bununla beraber, nüsha özellikleri ve müellifleri hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The manuscript libraries in Turkey hold many works constituting subjects to the studies of the researchers: The Nuruosmaniye Library in İstanbul is one of them. Along with some of the works which are well known by the researchers as they are printed, some intact ones await to meet with the new researchers. In this thesis 167 works of NuruosmaniyeManuscript Library, related to rhetoric -75 of which are epistels- were analyzed and at the same time the information was given about the transcript features and authors.