OFDM-RoF iletim sisteminin farklı modülasyon teknikleri ve farklı kanal koşulları için performans analizi
Performance analysis of OFDM-RoF transmission system for different modulation methods and channel conditions
  1. Tez No: 597311
  2. Yazar: MUHARREM AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz kablosuz haberleşme sistemleri, kısa mesafedeki son kullanıcılar için uygun bir erişim sağlamakla birlikte, uzun mesafeli hatlarda hızla artan kapasite ve hız ihtiyacı nedeniyle kullanışlı olmamaktadır. Bu durumda fiber optik kullanan ve merkezileştirilmiş servis sağlayan baz istasyonlarının yer aldığı Fiber üzerinden Radyo Frekans iletimi (RoF) uygun bir çözüm olmaktadır. Bu çalışmada RoF, milimetre-dalga (mm-wave) ve dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) teknolojilerinin çalışma prensipleri tanımlanarak, fiber ve kablosuz ağlara uygulanması tanıtılmaktadır. Ayrıca, mevcut geniş bantlı kablosuz erişim alt yapısında kullanılan OFDM-RoF teknolojisinin sistem yapısı ve gelecek nesil haberleşme için gerekliliği ele alınmaktadır. Yapılan benzetim çalışmalarında, farklı modülasyon teknikleri kullanılarak OFDM-RoF transmisyon sistemi üzerinden iletilen verinin iletimi süresince hat etkileri nedeniyle yaşanan bozulmalar BER/SNR grafikleri ve kümelenme diyagramları ile incelenmiştir. Buna ilave olarak hızlı hareketli kullanıcıların veri iletiminde farklı hızlar ve taşıyıcı frekanslarda belirlenen doppler frekans etkisi, farklı fiber uzunluklarındaki zayıflama etkisi ile değişen BER oranları ve veri iletim oranları analiz edilmiştir. Benzetim modelleri Matlab/Simulink yazılım ortamında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen benzetim sonuçlarına göre, modülasyon tekniklerinin seviyesinin artmasıyla birlikte OFDM-RoF sistem performansının önemli oranda etkilendiği ve düşük BER değeri elde etmek için gereken SNR değerinin aynı oranda arttığı görülmüştür. Diğer taraftan hızın ve taşıyıcı frekansın artmasıyla birlikte artan doppler etkisinin alınan verinin genlik ve fazını değiştirdiği ve düşük BER değeri için gerekli olan SNR değerini arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, kullanıcı hızının ve fiber mesafesine bağlı zayıflama etkisinin artmasıyla birlikte BER değerinin arttığı ve veri iletim oranının düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although today's wireless communication systems provide accessibility for short-range end users, it is getting less suitable for long-haul lines with the increase in data rate and capacity. In this situation, Radio over Fiber (RoF) system using fiber optics and base stations that provide centralized service is a suitable solution. In this study, the operating principles of RoF, millimeter-wave (mm-wave) and orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) technologies are described and introduced to the application on fiber and wireless networks. In addition, the system structure of OFDM-RoF technology used in the existing broadband wireless access infrastructure and the necessity for next generation communication are discussed. In the simulation studies, the distortions due the line effects during the transmission of data through the OFDM-RoF transmission system using different modulation techniques were investigated with BER/SNR graphs and constellation diagrams. In addition, for data transfer of fast moving users, the effects of Doppler frequency at different speeds and carrier frequencies, the effects of attenuation for different fiber lengths on the BER rate and transferred data rate are also analyzed. Simulation models are realized in Matlab/Simulink software environment. According to the simulation results, as the level of modulation techniques increased, the performance of the OFDM-RoF is significantly affected and the SNR required to get a low BER value increased at the same rate. On the other hand, with increasing speed and carrier frequency, increased Doppler Effect is found to be changing the amplitude and phase of the received data and increase the SNR required for the low BER value. In addition, with the increase in user speed and attenuation effect due to fiber distance, BER value increased and data transmission rate decreased.