Manyetokalorik malzemelerde farklı entropi hesaplama yöntemleri
Different entropy calculation methods in magnetocaloric materials
- Tez No: 597312
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, literatürde yer alan manyetokalorik etki ölçüm ve hesaplama yöntemleri incelenmiştir. Ölçüm ve hesaplamalarda, katıhal reaksiyon yöntemi ile üretilen La0.67Ca0.33-xMgxMnO3 (x=0, 0.02, 0.05, 0.1, 0.2, 0.33) manganitler örnek olarak alınmıştır. Öncelikle üretilen malzemelerin yapısal ve manyetik özellikleri incelenmiştir. X ışınları analizinde Ca yerine Mg eklenmesinin dikkate değer bir yapısal değişikliğe neden olmadığı, bütün örneklerin ortorombik simetriye sahip olduğu gözlenmiştir. Mg konsantrasyonuna bağlı olarak doyum manyetizasyonundaki ve Curie sıcaklığındaki düşüş (x=0 için 267 K ve x=0.33 için 96 K) Mg eklenmiş örneklerde ferromanyetizmanın zayıflamasına bağlanmıştır. Maksimum manyetik entropi değişimi Maxwell eşitlikleri ve Landau teorisi kullanılarak iki farklı şekilde hesaplanmıştır. 1 T manyetik alanda maksimum manyetik entropi değişimi x=0 için 4.07 J/kg K değerinden x=0.33 için 0.41 J/kg K değerine düştüğü görülmüştür. Her iki yöntemle hesaplanan sonuçların birbirleri ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetocaloric effect measurement and calculation methods used in the literature are examined. In magnetocaloric effect measurements and calculation methods, La0.67Ca0.33-xMgxMnO3 (x = 0, 0.02, 0.05, 0.1, 0.2, 0.33) compounds produced by solid state reaction method were taken as examples. Firstly, the structural and magnetic properties of the produced compounds were investigated. X-ray analyses indicated that the substitution of Ca by Mg produced no considerable structural change and only the diffraction peaks for orthorhombic symmetry were obtained for all samples. The decrease in saturation magnetisation and Curie temperature (267 K for x=0 and 96 K for x=0.33) were attributed to weakening of the ferromagnetism in Mg doped samples. Maximum magnetic entropy change was calculated in two different ways by using Maxwell equations and Landau theory. The maximum value of the magnetic entropy change at 1 T decreased from 4.07 J/kg K for x = 0 to 0.41 J/kg K for x = 0.33. The results calculated by both methods were found to be in agreement with each other.