Kurşun floroborat sentezi ve alev geciktirici olarak kullanılabilirliği
Synthesis of lead fluoroborate and its usage as a flame retardant
  1. Tez No: 597316
  2. Yazar: HATİCE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER İÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye bor rezervi bakımından dünyada ilk sırada yer almaktadır ve dünya bor rezervinin % 72' si ülkemizde bulunmaktadır. Bor, sağlık, yakıt, atık temizleme, tarım, cam, seramik, temizleme ve beyazlatma sanayi gibi çok çeşitli alanlarda ve endüstride alev geciktirici malzeme olarak kullanılmaktadır. Floroboratlar özel bor ürünleridir. Floroboratlar ateşe dayanıklı malzeme üretimi, metal işleme endüstrisi, elektronik devre üretimi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada bir metal floroborat çeşidi olan kurşun floroboratın sentezi iki farklı yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan mekanokimyasal yöntemdir. Yöntemde, kurşun florür ve elementel bor reaktant olarak kullanılmıştır. Sabit mol oranında hazırlanan numuneler farklı sürelerde bilyalı değirmende mekanik olarak öğütülerek optimum süre belirlenmiştir. Diğer bir yöntem olan yaş yöntemde ise reaktant olarak kurşun oksit ve floroborik asit kullanılmıştır. Deneyler farklı mol oranlarında (nPbO/nHBF4) ve sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda kurşun floroborat sentezi için optimum mol oranı ( nPbO/ nHBF4 ) değerinin 1:3 optimum sıcaklık değerinin ise 50 0C olduğu sonucuna varılmıştır. Optimum şartlarda % 95 verimde ve % 96 saflıkta kurşun floroborat sentezlenmiştir. Karakterizasyon çalışmalarında BF4- iyon seçici elektrot ve FTIR kullanılmıştır. TGA-DTA ile üretilen maddenin termal özellikleri incelenmiş ayrıca XRD analizi yapılmıştır. Optimum koşullardaki numuneden farklı derişimlerde numuneler hazırlanmış ve kumaşlara emdirilerek kurşun floroboratın alev geciktirici özelliği incelenmek üzere LOI testi gerçekleştirilmiştir. Yapılan LOI testi sonucu kurşun floroboratın çok iyi bir alev geciktirici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is the top country in respect to boron reserve as it possesses 72 % of the world boron reserves. Boron is used in various fields such as health, fuel, waste cleaning; agriculture, glass, ceramics, cleaning and bleaching; a flame retardant materials in the industry. Fluoroborates are special boron products. Fluoroborates are used in the production of electronic circuit and fire resistant materials and they are used in metal working industry. In this study, the synthesis of lead fluoroborate, a type of fluoroborate metal, was carried out by two different methods. In one of these methods lead fluoride and elemental boron were used as the reactants for lead fluoroboride synthesis by the mechanochemical method. The samples prepared at a fixed molar ratio were mechanically milled in the ball mill for different periods and the optimum time was determined. In the wet method, which is another method, lead oxide and fluoroboric acid used as reactants. Lead oxide and fluoroboric acid were used for this production method. Experiments were carried out at different molar ratios (nPbO / nHBF4) and temperatures. As a result of the experimental studies which were made, we concluded that the optimal molar ratio (nPbO / nHBF4) for lead fluoroborate synthesis is 1: 3 and the optimum temperature value is 50 0C. Lead fluoroborate was synthesized in 95% yield and 96% purity under optimum conditions. BF4- ion selective electrode and FTIR are used for the characterization studies. The thermal properties of the material were examined by TGA-DTA and XRD analysis was performed. Samples, with different concentrations' rates, were taken from the sample which was in optimum conditions and the LOI test was conducted to examine the flame retarding properties of lead fluoroborate by impregnating the fabrics. The LOI test showed that the resulting lead fluoroborate is a very effective flame retardant.