Kurumsal kimlik ile mimariye yön vermek: Nafia Nezaretinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına
Leading architecture by corporate identity: From Ministry of Nafia to the Ministry of Environment and Urbanization
  1. Tez No: 597328
  2. Yazar: HATİCE TEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin amacı, kurumsal kimliğin mimari üzerinden irdelenerek kamu yapılarının kolektif bellekte edindiği yeri ve mimari yapıların kurumsal kimlikle nasıl şekillendiğini araştırmaktır. Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze dek devlet eliyle yapılmış olan kamu binalarının oluşmasındaki siyasal, teknolojik ve sosyal etkenler üzerinden dönemin tarihi okunacak ve zaman içindeki değişimlerle kamu binalarının elde ediliş yöntemlerinin nasıl evrildiği irdelenecektir. Bu kapsamda, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar varlığını sürdürmüş, ancak; zaman zaman kurumsal yapısında değişiklikler meydana gelmiş olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı örnek olarak seçilmiştir. Kuruluşu 1848 yılına dayanan-ilk adı Umûr-î Nâfi'a Nezâreti- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tarihsel süreci ve hizmet binası olarak kullanmış olduğu yapılar ve inşa edilmesinde türlü yöntemlerle öncülük ettiği kamu binaları ile bu binaların oluşumunda ülke mimarisini önemli ölçüde etkileyecek olan çıkardığı mevzuat da incelenecek ve kurumun tarihi ile dönem yapılarının çakıştırıldığı bir belge oluşturulacaktır. Edinilen bilgiler çerçevesinde, sık mevzuat, bina değiştirmenin sürdürülebilirlikteki sakıncaları ortaya konulacak ve kurumca yapılmış ancak varlığını sürdürememesinde etken olduğu dönem mirası binaların toplumsal bellekte yer edinemeyişi; kurumun tarihteki devamlılığının okunamayışı ve kurumsal kimliğin zayıfladığı sonuçlarına ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the place of public structures in collective memory by examining the corporate identity through the architecture and how the architectural structures are shaped with the corporate identity. The political, technological and social factors in the formation of public buildings from the Ottoman Empire to the present day will be read through the political, technological and social factors. In this context, the Ottoman Empire continued to exist until the present day, but; Ministry of Environment and Urbanization has been selected as an example. Founded in 1848, the first name Umûr-î Nâfi'a Nezâreti - The Ministry of Environment and Urbanization, the historical process and buildings used as service buildings and the public buildings that are pioneered by various methods in the construction of these buildings and the legislation that will affect the architecture of the country will be examined and the date of the institution and a document in which the period structures are overlaid. Within the framework of the information obtained, frequent legislation, building change in the sustainability of the drawbacks of the institution will be put forward and the institution, but the existence of the legacy of the period in which the legacy of the buildings in the social memory; it is aimed to reach the results of the continuity of the institution in history and the weakening of the corporate identity.