Solunumun adenosin ile inhibisyonunda hipoksi ve hiperkapniye solunumsal cevaplar
Respiratory response to hypoxia and hypercapnia during depression of respiration by adenosine
- Tez No: 59736
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uzun süreli hipoksiye (>30 dakika) solunumsal cevap insanlarda ve kedi gibi bazı hayvan türlerinde bifaziktir. Hipoksiye solunumsal cevaptaki başlangıçtaki ani artışı, hipoksik depresyon olarak adlandırılan ve santral orjinli olduğu düşünülen bir azalma izler. Yapılan araştırmalarda, hipoksi sırasında adenosin konsantrasyonunun arttığı tespit edilmiştir ve buna bağlı olarak hipoksik depresyonda adenosin'in anahtar bir rol oynayabileceği bildirilmiştir. Araştırmamızda i.c.v. adenosin uygulayarak solunum depresyonu meydana getirdiğimiz deney hayvanlarında hipoksi ve hiperkapniye solunumsal cevapları araştırdık. Deneylerimizde, pentothal ile anesteziye edilen 12 kedi kullandık. Karotis cisimcikleri ve vagusları intakt 6 kontrol ve 6 periferik kemodener- ve+vagotomize deney hayvanının sol lateral ventriküllerine stereotaksi yöntemi ile kanül yerleştirildi. Kontrol ve kemodenerve+vagotomize deney hayvanlarına i.c.v. adenosin uygulaması öncesi ve sonrası hava, hipoksik (%8 O2-N2) ve hiperkapnik (%5,8 C02-hava) gaz karışımları solutuldu. Aynı işlem i.c.v. teofilin uygulaması sonrasında da uygulandı. Soluk frekansı (f), soluk hacmi (Vt) ve 68arteryel kan basıncı kaydedildi. Solunum dakika hacmi (VE) ve ortalama arteryel basınç (OAB) hesaplandı. Her deney fazının sonunda alınan arteryel kan örneklerinden p02, pC02 ve pH değerleri ölçüldü. Kontrol grupta, adenosin uygulaması öncesi hipoksik gaz karışımı solutulduğunda Vt ve f deki anlamlı artışlara bağlı olarak VE'nin anlamlı olarak arttığı saptandı. Adenosin uygulamasını takiben ise, normokside Vt ve buna bağlı olarak VE'nin anlamlı olarak azaldığı saptandı. Bu durumdaki deney hayvanlarına adenosin uygulaması ile birlikte hipoksi solutulduğunda, Vj'nin ve Vr'deki anlamlı artışa bağlı olarak VE'nin anlamlı olarak arttığını saptadık. Kontrol grupta, adenosin uygulaması sonrası hipoksiye solunumsal cevapta, adenosin uygulaması öncesi hipoksiye solunumsal cevaba göre bir değişiklik saptanmamıştır. Kemodenerve+vagotomize grup deney hayvanlarına adenosin uygulaması öncesi hipoksik gaz karışımı solutulduğunda VT'nin anlamlı olarak azaldığı saptandı. Bu sıradaki VE'deki azalmanın da büyük ölçüde Vr'deki azalmaya bağlı olduğu tesbit edildi. Bu grup deney hayvanlarına adenosin uygulandığında Vt ve buna bağlı olarak VE'nin normokside anlamlı olarak azaldığı saptandı. Ayrıca, kemodenerve+vagotomize grupta adenosin uygulamasıyla normokside Vt ve VE'de meydana gelen azalmanın, kontrol grubuna göre daha fazla olduğu saptandı (Kontrol grup: -%8, -%16; Kemodenerve+vagotomize: -%33, -%34). Kemodenerve+vagotomize grup deney hayvanlarına adenosin uygulaması ile birlikte hipoksik gaz karışımı solutulduğunda Vt ve VE'nin daha da azaldığı saptandı. Kemodenerve+vagoto mize grup deney hayvanlarındaki adenosin uygulaması öncesi hipoksiye solunumsal cevapla, adenosin uygulaması sonrası hipoksiye solunumsal cevap arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Her iki deney grubunda hiperkapniye solunumsal cevaplarda da adenosin uygulaması sonrası, adenosin uygulaması öncesine göre değişiklik göstermedi. -69Kontrol ve kemodenerve+vagotomize gruplarda hava solunumu sırasında adenosin uygulamasıyla oluşturulan solunumsal depresyondan sonra teofilin uygulamasıyla (i.c.v.) Vj ve VE'nin anlamlı olarak arttığı tespit edildi. Bununla birlikte hipoksiye ve hiperkapniye cevaplarda bir değişiklik saptanmadı. Bulgularımız, adenosin'in hava solunumu sırasında solunumu santral yoldan deprese ettiğini, fakat bu durumda solunum merkezlerinin hem periferik hem de santral kemoreseptörlerden gelen impulslara cevap verebildiğini göstermektedir. Bu nedenle hipoksi sırasında beyinde biriken adenosin'in tek başına hipoksik depresyondan sorumlu tutulamayacağı sonucuna varılabilir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ventilatory response to sustained (>30 minutes) hypoxia is biphasic in humans and some animal species, including cats. A brisk initial increase in ventilation is followed by a decline that is thought to be of central origin and has been termed“hypoxic depression”. Results of several studies have suggested that concentration of adenosine within the brain increases as a result of hypoxemia and adenosine could therefore play a key role in mediation of hypoxic depression. The purpose of the present study was to produce a state of inhibition in the respiratory centers by adenosine administration (i.c.v.) and to examine the respiratory response to hypoxia and hypercapnia. The experiments were carried out in 12 cats under pentothal anesthesia. Studies involved six peripheral chemodenervated vagotomized and six control cats with intact vagi and carotid bodies. For i.c.v. injections of adenosine in each animal, canula was placed in left lateral cerebral ventricle by stereotaxic method. The control and peripheral chemodenervated vagotomized animals were allowed to breathe air, hypoxic (8% 02-N2) and hypercapnic (5,8% C02- air) gas mixtures before and after i.c.v. adenosine administration. The same 71procedure was followed after theophylline administration also. Respiratory frequency (f), tidal volume (Tv), arterial blood pressure were recorded. Respiratory minute volume (Ve) and the mean arterial pressure were calculated. At the end of each experimental phase pÛ2, pC02l pH were measured in arterial blood samples. When control animals were allowed to breathe hypoxic gas mixture before adenosine administration, Vt and f were found to increase significantly. The increase in Ve was due to increases in Vj and f. Following adenosine administration, Vt and consequently Ve were found to decrease significantly in control animals. Under this circumstances when animals were exposed to hypoxia and adenosine was administered VT increased significantly and the increase in Ve was mainly due to the increase in Vj. No decrease in magnitude of respiratory response to hypoxia was observed in control animals after adenosine administration. When chemodenervated vagotomized animals were allowed to breathe the hypoxic gas mixture before adenosine administration Vt decreased significantly. The decrease in Ve was mainly brought about by diminish in Vt. When adenosine was administered to the chemodenervated vagotomized animals the Vt and consequently VE decreased during air breathing. The magnitude of decrease in VT and VE was greater in chemodenervated vagotomized group than that in control group (Control group: -8%, -16%; Chemodenervated vagotomized group: -33%, -34%). On breathing of hypoxic gas mixture following adenosine administration further diminution in Vt and Ve were observed. The respiratory response of the chemodenervated vagotomized animals to hypoxia after adenosine administration was found to be as same as that before adenosine administration. In both experimental groups no changes in the magnitude of respiratory responses to hypercapnia were observed after adenosine administration. 72Injection of theophylline (i.c.v.) after depression of ventilation by adenosine administration during air breathing VT and Ve increased significantly in both experimental groups. However no increase in the magnitude respiratory responses to hypoxia and hypercapnia were observed. The results of this study show that adenosine acts as a central depressant of respiration during air breathing. However respiratory centers the activity of which are depressed by adenosine in normoxia can still responded to impulses from peripheral and central chemoreceptors. Therefore adenosine that accumulates in the brain during hypoxia seems not to be the only cause of hypoxic depression of respiration. 73-