Plasenta previa olgularının yönetimi ve yatırarak takip kriterlerinin belirlenmesi
Management of placenta previa cases and determination of hospitalization criteria
  1. Tez No: 597387
  2. Yazar: SABAHATTİN ANIL ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET SAĞOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bilgi birikimi ve baş döndürücü teknolojik gelişimlere rağmen peripartum kanamalar maternal morbidite ve mortalitenin nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Plasenta previa olguları modern obstetri pratiğinin yönetilmesi zor hasta gruplarından birisini oluşturmaktadırlar. Literatür genişçe değerlendirildiğinde özellikle hospitalizasyon zamanı açısından net bilgiler görülememektedir. Yapılan prospektif klinik çalışmaya 2016-2019 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran plasenta previa olguları dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan katılımcı sayısı 98'dir. Olguların yaşı, geçirdikleri gebelikler, doğumları hazırlanan olgu formu ile kayıt altına alınmıştır. Plasenta previa olgularında çok sık görülen ve klinik sonuçlar için anlamlı olan kanama miktarı ve zamanı hazırlanan olgu formları ile kayıt altına alınmıştır. Kanama takibi gebelik sonlanana kadar sürmüştür. 32. gebelik haftasında olgular vajinal ultrasonografi ile gri skala ve doppler parametleri olmak üzere değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 28.
Özet (Çeviri)
Despite the experiences and dizzying technological development, peripartum hemorrhage it is located in the first row among the causes of maternal morbidity and mortality. One of the difficult patient groups to manage for modern obstetrics practice is placenta previa cases. When the literature is evaluated extensively, no clear information can be seen especially in terms of hospitalization time. Placenta previa cases who were admitted to Ege University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology between 2016-2019 were included in the prospective clinical study. The number of participants was 98. The age of the cases, their pregnancies and their births were recorded. The amount and time of bleeding which are very common in placenta previa cases and significant for clinical results were recorded. The bleeding follow-up continued until the end of pregnancy. At 32nd gestational week, the cases were evaluated by vaginal ultrasonography as gray scale and doppler parameters.