Yüksek yapılarda iş güvenliği
Occupational safety in high buildings
  1. Tez No: 597392
  2. Yazar: HAKAN PERKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bugün yüksek yapıların sayısı hızla artmaktadır. Bunun en önemli sebebi artan refah ve gelişen yapı teknolojisidir. Gelişen iş dünyasında iş sağlığı ve güvenliği önemli bir yere sahiptir. Günümüz çalışma koşullarına göre kendini sürekli yenilemeye devam eden iş sağlığı ve güvenliği bilimi yüksek yapılarda da büyük değere sahiptir. Bugün yaşanan ölümlü iş kazalarında birinci sıra inşaat sektörüne aittir. İnşaat sektöründeki ölümlü iş kazası türleri incelendiğinde ise yüksekten düşmelerin en önde olduğu görülür. 2013 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu sonrası ülkemizde etkin şekilde uygulanmaya başlanan iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı yüksek yapılarla ve yüksekte çalışmayla ilgili de önemli kazanımlar sağlamıştır Bu çalışmada yüksek yapılardaki bütün iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını değil, yüksek yapılarda yalnızca yüksekte çalışmaktan kaynaklanan iş sağlığı ve güvenliği riskleri ile korunma önlemlerini ve de mevzuatın ne derecede etkin olarak uygulamaya yansıtılabildiğini irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the number of tall buildings is increasing rapidly. The most important reason for this is increasing prosperity and developing construction technology. Occupational health and safety has an important place in the developing business world. According to today's working conditions, occupational health and safety science continues to renew itself continuously and has great value in buildings with high science. The fatal occupational accidents experienced today belong to the construction sector. When the types of fatal occupational accidents in the construction sector are examined, it is seen that falls from the top are at the forefront. The occupational health and safety legislation, which was effectively implemented in our country after the Occupational Health and Safety Law no. 6331, which was published and enacted in 2013, has also provided significant gains in relation to high buildings and working at heights. Occupational health and safety risks arising from the prevention and prevention measures and how effectively the legislation can be reflected in the application.