İş tehlike analizi ile tarihi yapıların restorasyonunda iş güvenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational safety in restoration of historic buildings with job safety analysis
  1. Tez No: 808883
  2. Yazar: TUĞÇE GÜMÜRÇİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AKBOĞA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'de son yıllarda önem kazanan tarihi yapılarda restorasyon yapım işleri iş güvenliği açısından kendine özgü risklere sahiptir. Bu sektörde çalışanlar tarihi bir yapının restorasyon uygulamaları sırasında farklı birçok riske maruz kalmakta ve iş güvenliğini sağlamak sektör için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu soruna çözüm üretmek amacıyla, bu tez çalışmasında tarihi bir yapının restorasyon sürecinde iş güvenliği açısından kapsamlı olarak incelemesi yapılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle tarihi bir yapıda restorasyon sürecine ilişkin, iş güvenliği ve risk analizi gibi konularda literatür taraması yapılmış ve iş güvenliği konusunda Türkiye‟de yapılmış yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiştir. Ayrıca kontrolör olarak görev aldığım şantiyelerde, kilit personel ile görüşülmüş, ve restorasyonun her aşaması iş güvenliği açısından incelenmiştir. Bu araştırma doğrultusunda restorasyon işinde yapılan işler gruplara ayrılarak gerçekleştirilen iş tehlike analizinde, şantiyelerdeki riskler belirlenmiş ve bu riskleri yok edecek ya da azaltacak çözümler önerilmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında tarihi bir yapıda restorasyon aşamasında meydana gelebilecek tehlikeler, önleme yöntemleri ile birlikte detaylı olarak gösterilmektedir. Restorasyon işinin ihale edildiği yükleniciler, bu bilgileri doğrudan işçi sağlığı ve iş güvenliği sistemlerine entegre ettiklerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısında azalma görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Restoration works in historical buildings, which have gained importance in Turkey in recent years, have unique risks in terms of occupational safety. Employees in this sector are exposed to many different risks during the restoration of a historical building, and ensuring occupational safety is an important problem for the sector. In order to find a solution to this problem, in this thesis, a comprehensive examination of a historical building was made in terms of occupational safety during the restoration process. Within the scope of the study, first of all, a literature review was made on subjects such as occupational safety and risk analysis related to the restoration process in a historical building, and master's and doctoral theses made in Turkey on occupational safety were examined. In addition, at the construction sites where I worked as a supervisor, key personnel were interviewed, and every stage of the restoration was examined in terms of occupational safety. In line with this research, in the work hazard analysis performed by dividing the works done in the restoration work into groups, the risks in the construction sites were determined and solutions were proposed to eliminate or reduce these risks. As a result, in this thesis study, the dangers that may occur during the restoration phase of a historical building are shown in detail together with the prevention methods. The number of work accidents and occupational diseases will decrease when the contractors to whom the restoration work is awarded integrate this information directly into their occupational health and safety systems.