Lineer motorlu engelli asansörü tasarımı
Disable stair lift design with linear motor
  1. Tez No: 597398
  2. Yazar: OSMAN ONUR ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Lineer motorlar günümüzde hassas üretim süreçleri başta olmak üzere, maglev trenleri, tıbbi cihazlar, savunma sanayii, tekstil sektörü gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanı da her geçen artmaktadır. Dolayısıyla ar-ge faaliyetlerine ve akademik çalışmalara daha sıklıkla konu olmaktadır. Bunun sebebi ise diğer motor ve güç üreten sistemlere nazaran seri üretim şartlarına daha uygun olması, daha hızlı hareket elde edilmesi, daha hassas olması ve dolayısıyla da daha kaliteli ürün, çıktı elde edilmesidir. Bu çalışmanın başlangıç noktası budur. Bu çalışmada, öncelikle lineer motor çalışma şekli, yapısı, çeşitleri üstün yanları ele alınmış olup, engelli asansörü ile ilgili, ne amaçla tasarlanıldığı ve hangi durumlarda kullanıldığı konusunda da kısaca bilgi verilmiştir. Günümüzde asansörlerde denenen maglev teknolojisinin, bir engelli merdiven asansöründe kullanılmasına ilişkin teorik çalışmasına yer verilmiştir. Ayrıca mekanik bir tasarımın ayrılmaz parçası olan, kritik parçalara da mukavemet analizi yapılmıştır. Son bölümde ise sonuçlar ortaya konulup, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gereken kısımlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, linear motors are used in many areas, such as maglev trains, medical devices, defense industry, textile sector, sensitive production processes. As the areas of usage is rising, their coverage in R&D activities and academic studies have been gradually increased as well, due to high relevance for mass production, ability to obtain faster movement, precision and having high quality outputs/products compared to other engine and power generating systems. This is the main starting point of this study. This study especially reviews how linear motors work, its structure, types and superior features. In addition, a brief information is provided about the purpose of disabled stair lift design and areas of use. This study presents a theoretical study on disabled stair lift design with Maglev Technology, which has recently started to be applied on elevators. In addition to this, mechanical strength analysis, the integral part of mechanical design, was performed for some critical parts. In the last section, the results are presented with the areas open for improvement and development.