Yeni döşeme kaplama malzemelerinde birleşim yerlerinin incelenmesi spor salonu örneklemesi
Examination of joints in new floor coating materials sports hall sampling
  1. Tez No: 597403
  2. Yazar: SONER MAZLUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Spor salonları döşeme kaplama malzemelerinde günümüzde çokça sorunla karşılaşılmaktadır. Özellikle kaplama malzemelerinin birleşim yerlerinde yaşanan sorunlar önem arz etmektedir. Günümüzde işlev çokluğu nedeniyle zemin kaplama çeşidinin en çok kullanıldığı yapılardan biri de kompleks spor yapılarıdır. Spor kompleks yapılarındaki zemin kaplama malzemeleri sürekli güncellenip yenilenmektedir. Her yeni malzeme ve detay beraberinde yeni de bir sorun getirmektedir. Yeni kaplama malzemeleriyle ortaya çıkan bu birleşim bölgeleri sorunlarına çözüm bulabilmek adına bu çalışma düzenlenmiştir. Spor kompleks yapılarındaki zemin kaplama malzemeleri, fiziksel ve teknik özellikler bakımından, birleşim detayları ve bozulma nedenleri bakımından incelenerek değerlendirilmiştir. Zemin kaplama malzemelerinin detay çizimleri yapılmış ve bu birleşim detayları üç boyutlu anlatımlarla desteklenerek, yaşanabilecek sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Zemin kaplama malzemeleri, ara bağlantı elemanları ve altlık yapıştırıcı malzemelerin genel özellikleri dikkate alınarak malzeme hasarlarının nereden kaynaklı olduğu belirtilmiştir. Birleşim sorunları irdelenerek, yaşanan malzeme hasarlarına, birleşim detayı tiplendirme çalışmalarının yardımıyla çözüm alternatifleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are a lot of problems nowadays in the floor covering materials of gyms. In particular, the problems experienced at the joints of the coating materials are important. Nowadays, because of the abundance of functions, one of the most commonly used types of flooring is complex sports structures..The floorcovering materials in sports complex buildings are constantly updated and renewed. Each new material and detail brings a new problem. This study was carried out to find solutions to the problems of these junction zones that emerged with the new coating materials. The floor covering materials in the sports complex structures were evaluated in terms of physical and technical features, joint details and deterioration reasons. Detailed drawings of floor covering materials have been made and the details of this combination are supported by three-dimensional narratives and solutions are presented for possible problems. It is stated that the material damages are caused by taking into account the general characteristics of the floor covering materials, interconnecting elements and underlay adhesive materials. Combination problems are examined, material damage, combination details are presented with the help of typing studies