Farkli sektörlerde robotik süreç otomasyon potansiyellerinin istatistiksel incelenmesi
Statistical analysis of robotic process automation potentials in different sectors
  1. Tez No: 597404
  2. Yazar: PINAR KARABACAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SERVET ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde birçok sektörde robotik süreç otomasyonu kullanılmaya başlanmıştır. İstatistiksel analiz yöntemlerinin uygulanması ile robotik süreç otomasyonlarının hangi sektörlerde daha anlamlı ve uygun olduğu anlaşılabilir. Tez içeriğinde özellikle istatistiksel yöntemlerin Finans, Perakende ve Kamu sektörlerindeki robotik süreç verisindeki kullanımı üzerinde durulacak ve buna ait bir uygulama yer alacaktır. Karlılık, maliyet düşürme ve süreç verimliliği son donemde şirketlerde robotik süreç otomasyonları ile sağlanmaktadır. Bu konulara ait istatistik analizler ve yorumlar söz konusu sektörler üzerinde önemli bir yere sahiptir. Optimum sürecin otomasyon tespiti için analiz sonuçlarından yararlanılmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
Today, robotic process automation is used in many sectors. With the application of statistical analysis methods, it can be understood that robotic process automation systems are more meaningful and appropriate. The course will focus on the use of statistical methods in robotic process data in Finance, Retail and Public Sectors. Profitability, cost reduction and durability efficiency are ensured by robotic automation systems in the last period. The statistical analyzes and comments on these issues have an important place in these sectors. The determination of the optimum process for automation is tried to be used from the analysis results.