Site tarzı binalarda küçük güçlü rüzgar türbini uygulaması
Small wind turbine application on high-rise buildings
- Tez No: 597433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada elektrik enerjisi talebi her yıl artmaktadır. İnsanoğlu, bu talebi günümüze kadar genellikle fosil yakıtlar ile karşılamıştır. Ancak fosil yakıtlar hem sonsuz değildir hem de çevreyi kirletmektedir. Bu bağlamda insanlık, yakın geçmişte yeni elektrik enerjisi kaynağı arayışına girmiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiştir. Genel olarak bahsetmek gerekirse; yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye minimum düzeyde negatif etkisi vardır, sonsuzdur ve yakıt maliyetleri yoktur. Diğer yandan; bu tip enerji kaynaklarına bağlı tesislerin ilk yatırım maliyetleri yüksektir, verimleri düşüktür ve bu tip kaynakların süreklilikleri yoktur. Bu kaynaklar; rüzgar, güneş, biyokütle enerjisi, jeotermal enerji vb. olarak sayılabilir. Rüzgar, hem insanlığın geçmişte farklı amaçlar için de kullanıp aşina olduğu bir kaynaktır hem de elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynakları içinde en ekonomik olanıdır. Tüm bu sebeplerle rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretimi tesislerinin kurulu gücü, özellikle büyük çaplı enerji üretim tesisleri için konuşursak, son yıllarda ciddi bir artış göstermiştir. Son yıllarda rüzgar türbini fiyatlarının düşmesi ve devlet teşvikleri ile küçük güçlü rüzgar türbinleri bireysel kullanıcılar için karşılanabilir olmuştur. Bireysel kullanıcılar, eğer bölgede rüzgar hızı iyi seviyedeyse, kendi küçük rüzgar türbinlerini kullanarak kişisel elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir ve bu sistemler devlet teşvikleriyle ekonomik olabilmektedir. Bu sistemlerinin devletler açısından da artıları vardır ki bu yüzden teşvikler verilmektedir. İlgili rüzgar türbini sistemleri dağıtık üretim sistemleri içerisinde değerlendirilebilir ve bu sistemlerin avantajlarına haizdir. Örneğin; dağıtık üretim sistemlerinde üretim, tüketimin olduğu yerde yapıldığından dolayı iletim ve dağıtım hatlarında oluşan kayıplar minimuma iner. Devlet, uzak bölgelere iletim ve dağıtım hattı yatırımı maliyetinden tasarruf edebilir. Ayrıca, elektrik enerjisi kaynağı olarak dışa bağımlı ülkeler için yenilenebilir enerji kaynakları bedava bir çözüm olması hasebiyle çok değerlidir. Bu tezde, Türkiye'deki şehirlerde bulunan düz çatılı yüksek yapıların çatılarına küçük güçlü rüzgar türbini konularak bu yapıların elektrik ihtiyacının karşılanması araştırılmıştır. Düşen rüzgar türbini fiyatlarına ek olarak, ilgili sistemler için devlet teşviklerinden de yararlanılabilir. Ayrıca, rüzgar hızı yükseklikle artmaktadır ve rüzgar hızının artmasıyla da üretilen elektrik enerjisi artmaktadır. Bu bağlamda, yüksek yapıların çatılarının kullanımı sistem için bir avantajdır ki bu sayede herhangi bir ekstra alan masrafına da gerek yoktur. Tüm avantajlarının yanında bu sistemlerin bazı dezavantajları da vardır. Bunlar; rüzgar türbinine negatif etkisi olan rüzgar türbülansı, görüntü ve gürültü kirliliği olarak sayılabilir. Bu dezavantajlar irdelenmiş ve bazı çözümler önerilmiştir. Son olarak, WAsP yazılımı kullanılarak bir vaka analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical energy demand is steadily increasing every year in the world. Generally, humankind supplied this demand with fossil fuels till these days. However, fossil fuels are not infinite and they are polluting the environment. In this regard, humanity started to search new electrical energy sources and tended to use renewable energy resources at the recent past. Generally speaking, renewable energy resources have minimum negative effect on the environment, they are infinite and they have not fuel cost. On the other hand, their generation system's initial investment cost is high, efficiency is low and this kind of resources are not stable. These resources can be listed as; wind, solar, biomass energy, geothermal energy etc. Wind is both most known renewable energy resource which is used by humanity for other purposes in the past too and most economic one. Since all these reasons, installed power of wind energy systems are significantly increasing of late years especially if we speak of large-scale energy generation plants. Small wind turbines became affordable for individual consumers since small wind turbine prices are going down and governmental incentives are increasing about these systems in recent years. Individual consumers can supply their electricity demand via using small wind turbines if wind speed is well in the area that their own small wind turbine installed in and systems can be economic with governmental incentives. These systems have some advantages for states too and because of these advantages, incentives are given. Related wind turbine systems can be evaluated as distributed generation systems and they have this type of systems' advantages. For example, transmission and distribution line losses are minimum because in distributed generation systems, electricity is generated where the consumption is. State can save money due to be freed investment cost of transmission and distribution lines to remote areas. Also, if the state is dependent to import of electrical energy resources, renewable energy resources are very valuable because it is free. In this thesis, to supply of high-rise buildings' electrical energy demand with small wind turbines where are on top of these buildings' flat roofs had been investigated in cities of Turkey. In addition to sagging of wind turbine prices, related systems can be benefited from governmental incentives. Also, wind speed increases with height and if wind speed increases, generated electricity via wind turbines increases. In this context, usage of tall buildings' roofs is an advantage for these systems and because of this usage, there is no extra area cost. Nevertheless, these systems have some disadvantages too like turbulence of wind which has negative effect on wind turbines, noise and visual pollution problems etc. These disadvantages had been examined and proposed some solutions. Finally, a case study had been made via using WAsP software.