Yaşam şekli değişikliklerine yönelik sağlık eğitiminin hipertansiyona etkisi
Impact of health education aiming lifestyle changes on hypertension
  1. Tez No: 597432
  2. Yazar: LEVENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hipertansiyon, günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hipertansiyon, bütün ölümlerin %20-50'sine sebep olan kardiyovasküler mortalitenin temel risk faktörlerinden biridir. Bu nedenle hipertansiyon kontrolü önem kazanmaktadır. Hipertansiyon kontrolünün amacı, ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemek için primer korunma, erken tanı ve uygun tedavidir. Çalışmanın amacı; daha önce hipertansiyon olduğunu bilmeyen ve buna bağlı olarak herhangi bir diyet ve ilaç tedavisi uygulanmamış sınırda ve hipertansif kişilere kan basıncını düşürücü etkisi olan yaşam şekli değişikliği uygulamalarının etkinliğini saptamaktır. Müdahale araştırması olarak yapılan bu çalışma Şubat-Ekim 2000 tarihleri arasında Sivas İl Merkezine bağlı Emek Sağlık Ocağı Bölgesinde yapıldı. Çalışma 30 yaş üzeri olan 189 ev kadınına uygulandı. Çalışmaya alınanlar 6 aylık sürede düzenli olarak izlendi. Bu izlemlerde kilo ve tansiyon ölçümü yapıldı. Önerilere uyup uymadıkları sorgulandı. Çalışma sonunda sonuçlar çalışmanın başındaki değerlerle karşılaştırıldı. Beslenme eğitimi, düzenli fizik egzersiz ve sigara kullanmama gibi kan basıncını düşürücü etkisi olan yaşam şekli değişikliklerine yönelik uygulamalar yapılan sınırda ve hafif hipertansif 189 ev kadınının yapılan izlemlerinde 62'si (%32.8) normotansif düzeye gelmiştir. Eğitim öncesi sınırda tansiyonu olan 111 kişinin 49'u (%44.1) normotansif, 42'si (%37.9) sınırda hipertansif, 20'si (%18.0) hafif hipertansif; hafif hipertansif olan 78 kişinin 13'ü (%16.7) normotansif, 31'i (%39.7) sınırda hipertansif ve 43'ü (%43.6) hafif hipertansif olarak tespit edilmiştir. Başlangıç ve son izlem sonuçları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde bir iyileşmenin olduğu saptanmıştır. Çalışma sonunda halen sınırda ve hafif HT olan olgulara bir sağlık kuruluşuna gitmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension today is an important health problem especially in developing countries.Hypertension is a major risk factor for cardiovascular mortality, which causes %20-50 of total deaths.For that reason control of hypertension gains importance. The objective of control of hypertension isprimary prevention of complications, early diagnosis and adequate therapy.The objective of our study was to determine the effectiveness of life style modification whichassumed to have blood pressure lowering effect in patients with borderline and mild hypertension whowere unaware of their condition and have had no diet or drug therapy before.Our study was held in Emek Health House region in Sivas between January and November2000. It was an interventional study and involved 189 housewives aged over 30. Cases involved wereregularly followed for a period of 6 months. Weight and blood pressures of the cases were measured ateach visit. It was asked if they had followed the advices. At the end, the results were compared with thebaseline values.In follow-up, 189 borderline and mild hypertensive housewives had life stile modifications suchas nutritional education; regular exercise and giving up smoking that have blood pressure loweringeffect. Of 111 cases that had borderline hypertension before education program, 49 (%44.1) were foundto be normotensive, 42 (%37.9) borderline hypertensive, and 20 (%18.0) mild hypertensive at the end.Among 78 mild hypertensive cases, 13 (%16.7) were found to be normotensive, while 31 (%39.7) wereborderline hypertensive and 34 (%43.6) were mild hypertensives. Statistically significant improvementwas found when baseline values were compared with results at sixth month.At the end of the study, cases that still had borderline and mild hypertension were referred tohealth centers