Şev stabilitesi analizlerinde kullanılan farklı tasarım standartlarının kıyaslanması
Comparison of different design standards used in slopestability analysis
  1. Tez No: 597435
  2. Yazar: CAN ZİVER BÜYÜKKAĞNICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemizde, Avrupa Birliği uyum sürecinde yapı standartlarında Eurocode standartlarına geçiş yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada şev stabilite analizlerinde kullanılan Türk Standardı 8853, Avrupa Birliği Standart Normu 1997-1 ve İngiliz Standardı 8006 tasarım standartları limit denge analiz yöntemleri kullanılarak kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama sonucunda şev stabilitesi analizlerinde hangi tasarım standartının daha tutucu sonuçlar verdiği araştırılmıştır. Kıyaslama için literatürde iyi çalışılmış olan on vaka üzerinde analizler yapılmış ve güvenlik katsayıları hesaplanmıştır. Bu üç tasarım standardını birbirleriyle kıyaslayabilmek için her bir tasarım standartının yeterli stabilite seviyesi olarak kabul ettiği minimum değerlere oranlanıp başarı oranı hesaplanmıştır. Kısmi güvenlik faktörü kullanan Avrupa Birliği Standart Normu 1997-1 ve İngiliz Standardı 8006 standartları için bu değer 1,0 iken, genel bir güvenlik katsayısı kullanan Türk Standardı 8853 standardına göre minimum güvenlik katsayısı 1,5'tir. Analizler sonucunda hesaplanan başarı oranları her bir vaka için birbirleriyle kıyaslanmıştır. Kıyaslamalar sonucunda şev stabilitesi analizlerinde Türk Standardı 8853'e göre hesaplanan limit denge yöntemlerinin daha tutucu sonuçlar verdiği görülmüştür. Bazı vakalarda limit denge yöntemlerine ilaveten sonlu elemanlar kayma dayanımı azaltma yöntemi kullanılarak da analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda hesaplanan güvenlik katsayıları bu bulguyu doğrular niteliktedir. Güçlendirilmiş şevler ve toprakarme duvarların tasarımdan ise İngiliz Standardı 8006 yöntemiyle yapılan analizler Türk Standardı 8853 ve Avrupa Birliği Standart Normu 1997- 1'e kıyasla daha tutucu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In our country European construction standards have been started to be used according to the European Union harmonization process. In this study, slope stability design standards, European Standard Norme 1997-1, British Standard 8006 and Turkish Standard 8853 were compared using limit equilibrium analysis methods. This comparative study was performed to investigate which of these design standards have more safety margin. For the comparison, ten well-documented case studies were selected from literature and stability analyses were carried out. In order to compare design standards, the success rate which is defined as the ratio of the calculated factor of safety to the required factor of safety according to relaveant design standard. Required factor of safety is 1,0 for European Standard Norme 1997-1 and British Standard 8006 standards in which partial factor of safeties are used. However, the minimum required factor of safety according to Turkish Standard 8853 is 1,5 for limit state analysis. According to the results of analyses, calculated success rates were compared for each case. As a result of the slope stability analyses, the limit equilibrium methods, which are calculated according to Turkish Standard 8853, were found to be more conservative than European Standard Norme 1997-1. In some cases, finite element shear strength reduction method was used to determine factor of safety in addition to limit equilibrium methods. Factor of safeties calculated by the finite element methods confirm this information. Analyses perfomed according to British Standard 8006 method for the design of reinforced slopes and the reinforced soil walls, gave more conservative results compared to the European Standard Norme 1997-1 and Turkish Standard 8853.