Bozkurt optimizasyon tekniği kullanılarak rulmanların çok amaçlı tasarım optimizasyonu
Multi objective design optimızatıon of bearings using grey wolf optimization technique
  1. Tez No: 597449
  2. Yazar: TOLGAHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mühendislik alanında yapılan optimizasyon çalışmaları son yıllarda yoğun uğraş alanı haline gelmiştir. Rulmanların tasarım optimizasyonu bu alana giren problemlerden biridir. Rulmanların tasarımında geometrik, kinematik, güç, performans, uzun ömür ve yüksek güvenilirlik gibi çeşitli kısıtlamalar vardır. Bu hedefleri topluca gerçekleştirmek için optimal bir tasarım metodolojisine, yani çok amaçlı bozkurt optimizasyona ihtiyaç duymaktadır. Bozkurt Optimizasyonu (BO) sürü zekasına sahip sezgisel algoritmalar içerisin de yer alan bir optimizasyon tekniğidir. Bozkurt Optimizasyonu (BO) bozkurtların sosyal hiyerarşisi ve avlanma stratejisinden ilham alan bir algoritmadır. Bu çalışmada, dinamik kapasite (Cd) ve elastohidrodinamik asgari film kalınlığı (Hmin), rulman yatağı için iki temel hedef ayrı ayrı, çiftle ve aynı anda gelişmiş optimizasyon tekniği olan BO kullanılarak optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, optimization studies in the field of engineering has become an area of intensive work. The design optimization of the bearings is one of the problems in this area. In the design of bearings, there are various constraints such as geometrical, kinematic, power, performance, long life and high reliability. It requires an optimal design methodology, ie multi-purpose moorland optimization, to achieve these objectives in a collective manner. Bozkurt Optimization (BO) is an optimization technique in heuristic algorithms with herd intelligence. Bozkurt Optimization (BO) is an algorithm that is inspired by the social hierarchy and the hunting strategy of the wolves. In this study, dynamic capacity (Cd) and elastohydrodynamic minimum film thickness (Hmin), two basic targets for the bearing housing are optimized separately, using double and simultaneous advanced optimization techniques BO.