İnflamatuar bağırsak hastalıklarında oküler yüzey özellikleri
Oculer surface features in inflammatory bowel diseases
- Tez No: 597493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnflamatuar bağırsak hastalıkları (İBH) olan ülseratif kolit (ÜK) ve crohn hastalıkları (CH) ekstraintestinal komplikasyonlara da neden olan hastalıklardır. Çeşitli göz komplikasyonları olan bu hastalıkların kuru göz ile ilişkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi Gastroenteroloji Bölümü'nde CH (n=26) ve ÜK (n=31) ile takipli 57 hasta ile yapılmıştır. Kontrol grubu ise 29 sağlıklı bireyden oluşmaktaydı. Çalışmaya katılan tüm hastalara ve kontrol grubuna sırası ile Schirmer 1 testi, GYKZ ölçümü, korneal ve konjonktival floresein boyanma değerlendirmesi ve konjonktival impresyon sitolojisi incelemesi yapıldı. Son olarak da gözde sübjektif yakınmalar oküler yüzey hastalık indeksi (OSDİ) anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Extraintestinal complications may occur with inflammatory bowel diseases (IBD), ulcerative colitis (UC) and crohn disease (CD). A few of eye complications may occur with this diseases. We aimed to investigate the relationship between dry eye and inflammatory bowel diseases. Fifty seven inflammatory bowel disease patients who were followed by Afyon Kocatepe University Gastroenterology Department, CD (n=26) and UK (n=31) have been admitted to this study. There was 29 healthy people in control group. Schirmer 1 test, break up time (BUT) measurement, evaluation of corneal and conjonctiva floressein staining and assessing of conjonctiva impression cytology were performed to all cohort, respectively. Additionally, subjective symptoms were evaluated with oculer surface disease index (OSDI) survey. The analysis were performed with 86 people.