Miyokard perfüzyon sintigrafisinde diyastol sonu görüntülerin değerlendirilmesi
- Tez No: 59751
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZOĞUL SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
MİYOKARD PERFÜZYON SİNTİGRAFİSİNDE DİYASTOL SONU GÖRÜNTÜLERİN DE?ERLENDİRİLMESİ ÖZET Miyokard perfüzyon sintigrafisi için genellikle“nongated SPECT”yöntemi rutin olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemle kardiyak siklüsün toplamım gösteren standart görüntüler (S) elde edilmektedir. Diyastol sonu görüntüler (ED) ile sistol sonu (ES) ve standart görüntüler arasında koroner arter hastalığım tesbit etmek açısından bir üstünlük olup olmadığım belirlemek amacıyla bir çalışma yaptık. Koroner anjiografi ile koroner anatomisi tesbit edilen 34 hastaya (20 erkek, 14 kadın; ort yaş: 54.6) Tc-99m tetrofosmin kullanılarak“gated SPECT”miyokard perfüzyon sintigrafisi yapıldı. Elde edilen S, ES ve ED görüntüleri kalitatif olarak karşılaştırıldı. Değerlendirmeye anjiografiye ek olarak EKG yorumu da dahil edildi. Koroner arter hastalığım teşhis etmek için elde edilen S, ES ve ED görüntüleri anjiografi ve anjiografi artı EKG ile karşılaştırıldığında sensitivite ve spesifisiteler arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF END-DIASTOLIC IMAGES IN MYOCARDIAL PERFUSION SCINTIGRAPHY SUMMARY Nongated SPECT imaging is used routinely for myocardial perfusion scintigraphy in clinical practice. The standart images (S), the summation of all the gated frames are obtained by this technique. We performed a study to compare the end-diastolic (ED) images with the end-systolic (ES) and standart images in identifying coronary artery disease. Gated SPECT myocardial perfusion scintigraphy by using Tc-99m tetrofosmin was carried out on 34 patients (20 male, 14 female; mean age: 54.6) whose coronary anatomy were determined by angiography. The S, ES and ED images were compared with each other qualitatively. In addition to angiography, ECG was also included in the evaluation. In the diagnosis of coronary artery disease when compared with angiography and angiography plus ECG, no statistically significant differences were found in the sensitivities and spesifisities of S, ES and ED studies (p>0.05).