Skolyoz nedeni ile posterior enstrümantasyon ve füzyon yapılan hastalarda füzyon sonlandırma seviyelerine göre multifidus kasının elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of multifidus muscle by elastography according to fusion ending levels in patients undergoing posterior instrumentation and fusion for scoliosis
  1. Tez No: 597500
  2. Yazar: KHALID BUNYATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOTANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Adolesan İdiopatik Skolyoz (AİS) cerrahi tedavisi sonrası hastalarda bel ağrısı görülebilmektedir. Lomber multifidus kası omurga stabilizasyonunda önemli bir kastır ve multifidus kas patolojileri bel ağrısından sorumlu tutulmaktadır. Füzyon sonlandırma seviyelerinin lomber bölge fonksiyonlarındaki etkisi bilinmektedir. Çalışmamız AİS nedeni ile posterior enstrümantasyon ve füzyon yapılan hastaların lomber multifidus kasını füzyon sonlandırma seviyelerine göre Shear Wave Elastografi (SWE) ile değerlendirilmesini amaçlamıştır. HASTALAR VE YÖNTEM Çalışmamızdaki 19 hastanın %84,2'si (n=16) kadın, %15,8'i (n=3) erkektir. Cerrahi sonrası füzyon seviyeleri hastaların %26,3'ünde (n=5) L2 seviyesinde, %57,9'unda (n=11) L3 ve %15,8'inde ise (n=3) L4 seviyesindedir. SWE ortalama değerleri; prone pozisyonunda 16,61±4,32 Kpa, pasif germe pozisyonunda 18,23±6,28 Kpa'dır. BULGULAR Füzyon sonlanma seviyelerine göre kasın SWE değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,228). VAS ağrı skorunda füzyon sonlanma seviyelerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,629). Operasyon tarihlerine göre kasın sertlik değerleri (p=0,508) ve VAS ağrı skoru arasında (p=0,468) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Pozisyona göre multifidus kası SWE değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,579). SONUÇ Bu çalışmada; AİS nedeniyle opere edilen hastalarda füzyon sonlandırma seviyesinin multifidus kası üzerine etkisinin olmadığı SWE yöntemi ile saptanmıştır. Aynı zamanda hastalarda ameliyat sonrası gelişen bel ağrısının VAS değerlerinin postoperatif geçen zaman ile ilişkili olmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda kısıtlamalara rağmen multifidus kası SWE değerleri pozisyona göre değişim göstermemesi kasın cerrahi sonrası etkilenmiş olabileceğini gösterebilir. AİS cerrahi tedavisi sonrası gelişen bel ağrısının etyolojisinde mutifidus kası dışında dejeneratif değişiklikler gibi diğer patolojiler de dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Low back pain can be seen in adolescent after idiopathic scoliosis surgery (AIS). Lumbar multifidus muscle is an important muscle in spine stabilization and multifidus muscle is responsible for low back pain pathologies. The effect of fusion ending levels on lumbar region functions is known. The aim of this study is to evaluate the lumbar multifidus muscle elasticity function by Shear Wave Elastography (SWE) according to fusion ending levels in patients who operated posterior instrumentation and fusion for AIS. PATIENTS AND METHODS Nineteen patients were participated our study, which of them were 16 female and 3 were male. Postoperative fusion levels were L2 in 5 patients, L3 in 11 and L4 in 3 patients. SWE mean values; 16,61 ± 4,32 Kpa in prone position and 18,23 ± 6,28 Kpa in passive stretching position. RESULTS When the SWE values of the muscle were evaluated according to fusion ending levels, no statistically significant difference was found (p=0,228). There was no statistically significant difference in VAS pain score comparing with fusion ending levels (p=0,629). In addition, statistically significant difference isn't found between muscle stiffness (p=0,508) values and VAS pain score (p=0,468) according to operation dates. According to the patient's SWE practicing position, SWE values of multifidus muscle weren't statistically significant (p=579). CONCLUSION In this study; the fusion ending level had no effect on the multifidus muscle was determined by the SWE patients were operated for AIS. At the same time, VAS values after surgery of patients with low back pain was found that not related time of after surgery. Despite the limitations of the study, the SWE values of the multifidus muscle didn't change with position; and also it's indicate that the muscle may be affected after surgery. Apart from multifidus muscle, other pathologies such as degenerative changes should be considered in the etiology of low back pain.