Servikal spinal manipülasyonun eklem hareket açıklığı ve eklem pozisyon hissi üzerine ani etkisinin değerlendirilmesi
The assessment of cervi̇cal spi̇ne manipulation's effects on range of moti̇on and joint position sense
  1. Tez No: 597539
  2. Yazar: BURCU ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Deneyimlenerek öğrenilmiş kötü postür, masa başı çalışan bireylerde mekanik boyun ağrısına, propriyoseptif algıda (EPH) ve eklem hareket açıklığında (EHA) azalmalara neden olmaktadır. Bu bağlamda, çalışmamız; non-spesifik boyun ağrılı (NBA), çalışmaya gönüllü katılan (n=61) ofis çalışanlarında servikal bölgeye uygulanan kayropraktik manipülasyonun servikal EHA ve EPH üzerindeki anlık etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Katılımcılar randomize olarak manipülasyon (MAN) (n=21), mobilizasyon (MOB) (n=20) ve sham (Sh) (n=20) gruplarına ayrıldı. Uygulama öncesi katılımcıların sosyodemografik bilgileri, işyerinde ve günde oturarak geçirdikleri süreler, Boyun Özür İndeksi (BÖİ), CROM cihazı ile EHA, başı nötrale yerleştirme testi (lazerli kask) ile EPH değerlendirildi. MAN grubuna tek seferlik kayropraktik spinal servikal manipülasyon; MOB grubuna pasif eklem mobilizasyonu; Sh grubuna ise tek seferlik sham manipülasyonu uygulanmıştır. Katılımcıların uygulama öncesinde ve sonrasında EHA ve EPH değerlerindeki anlık değişimler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Experienced bad posture causes mechanical neck pain, decreased joint position sense (JPS) and decreased range of motion (ROM) in office workers. In this context, the aim of this study was to investigate the effects of chiropractic manipulation applied to cervical region on cervical ROM and JPS in non-specific neck pain (NNP), office workers (n = 61). The participants were randomized into groups of manipulation group (n = 21), mobilization group (n = 20) and sham group (n = 20). The sociodemographic information of the participants, the time spent in the workplace and sitting in the day, the Neck Disability Index (NDI), the ROM with the CROM device, the and JPS with the head replacement test (helmet with laser) were evaluated. Manipulation group received one-time chiropractic spinal cervical manipulation; mobilization group received passive joint mobilization; sham group received one-time sham manipulation. Immediate changes in the ROM and JPS results were recorded before and after the application.