Ulusal ve yerel düzeydeki yelken sporu laser sınıfı sporcularının fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the physical and physiological properties of sailor sports laser class athletes at national and local levels
- Tez No: 597549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ULUSAL VE YEREL DÜZEYDEKİ YELKEN SPORU LASER SINIFI SPORCULARININ FİZİKSEL VE FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Onur KARASU Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü [email protected] Amaç: Bu çalışmanın amacı ulusal ve uluslararası düzeydeki laser sınıfı yelken sporcularının fiziksel, fizyolojik özelliklerinin incelenmesi ve laser sınıfına özgü sporcuların norm değerlerinin oluşması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya Türkiye Yelken Federasyonuna bağlı yarışmalara aktif olarak katılan yaş ortalamaları 15-25 olan 10 Erkek Milli Takım sporcusu ile Kulüp bazında yarışlara katılan 10 erkek, toplam 20 erkek sporcudan oluştu. Gönüllülerin fiziksel ve antropometrik ölçümleri, (Boy Uzunluğu, Vücut Ağırlığı, Beden Kütle İndeksi, Vücut Yağ Yüzdesi, Çap ve çevre ölçümleri), Fizyolojik ölçümleri (İstirahat Kalp Atım Sayıları, Kan Basınçları) ile performans ölçümleri (Anaerobik Güç, Trapez pozisyonunda dayanıklılık testi) yapıldı. Elde edilen bulguların istatistiksel değerlendirmesi SPSS 24.0 programında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF PHYSICAL AND PHYSIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF SAILING SPORT LASER CLASS ATHLETES AT INTERNATIONAL AND NATIONAL LEVEL Onur KARASU Dokuz Eylul University Institute of Medical Sciences [email protected] Object: While determining the physical and physiological parameters affecting the success of the laser class athletes, it is to determine also the differences between the physical and physiological status of the laser class athletes of the international team level and the national level athletes. Additionally, it is also to create a norm value in national sailing athletes by contributing to the national literature of the study. Method: This research is descriptive and cross-sectional. The sample of the study is considered to be composed of 20 male athletes in total comprising 10 male national team athletes with an average age of 15-25 who participated actively in the competitions associated with the Turkey Sailing Federation and 10 male athletes participating in the races on a club basis. It is planned to carry out the physical and anthropometric measurements of the volunteers (Height, Body Weight, Body Mass Index, Body Fat Percentage, Diameter and Circumference Measurements), Physiological measurements (Resting Heart Rate, Blood Pressure), and performance measurements (Anaerobic Power, Endurance test in Trapez position). After being evaluated statistically on computer, a report of the findings obtained was written. Findings: It is observed that there was a significant positive difference between the physical characteristics of national and international sailors and Body Mass Index parameters (p There was no significant difference in other parameters.