Housing as a locus of capital accumulation and hegemony: Towards a methodological and theoretical analysis of national and local level dynamics in Turkey
Sermaye birikimi ve hegemonya odağı olarak konut: Türkiye'de ulusal ve yerel düzeydeki dinamiklerin metodolojik ve teorik bir analizine doğru
- Tez No: 725826
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Business Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Mevcut konut literatüründe mikro veya makro düzeylere odaklanma eğilimi vardır. Bir yanda bireylerin mağduriyet deneyimleri ve başa çıkma stratejileri ya da yerel konut piyasalarının dinamikleri ön planda tutulmakta, diğer yanda soyut güçler ve yapılar öne çıkarılmaktadır. Bu çalışmaların katkıları küçümsenmese de, karmaşık toplumsal gerçekliğe ilişkin bütünün bilgisini ortaya koymakta yetersiz kalabilirler. Bu anlamda bu tezin temel amacı, Türkiye gibi çevre bir toplumda konut sektörünün dinamiklerini hem ulusal hem de yerel düzeyde gözler önüne sererek neoliberal projenin tüm çelişkilerine rağmen nasıl yürüdüğünü sorgulamaktır. Bu bağlamda, neoliberal düzen içinde konut alanındaki ilişkilerin tarihsel olarak nasıl konumlandığını ve ulusal ve kentsel bağlamda toplumsal olarak nasıl inşa edildiğini anlamak için sermaye birikimi ve hegemonya inşası öne çıkan araştırma hatları olarak tanımlanmaktadır. Buna göre, neoliberal uyum politikaları içinde kentsel dokuyu dönüştüren biçimlendirici bir müdahale olarak kentsel dönüşüm, konut alanındaki dinamiklerin ortaya çıkmasına ışık tuttuğundan, özel bir proje olan Yeni Mamak Kentsel Yenileme Projesi bir vaka çalışması olarak incelenmiştir. Bu aynı zamanda, çeşitli teorik bakış açılarından, hareket halindeki sermaye birikimini ve geçerli olan egemen tasavvuru ortaya koyan karmaşık bir kentsel fenomenin farklı yönlerini tasvir etmeye yönelik kapsamlı bir metodolojik girişimdir. Geridönümsel araştırma stratejisine uygun olarak, toplanan boylamsal nitel ve nicel veriler, neoliberal kentleşmenin bir portresi için ara düzeyde kavramlar geliştirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a tendency to focus on micro or macro levels in the current housing literature. On the one hand, victimisation experiences and coping strategies of individuals or local housing markets' dynamics are prioritised, the abstract powers and structures are highlighted on the other. Although the contributions of these studies cannot be underestimated, they may fall short of eliciting the totality of knowledge regarding the complex social reality. In this sense, the main aim of this thesis is to unfold the dynamics of the housing field at both national and local levels in a peripheral society like Turkey as questioning how the neoliberal project is carried out despite all its contradictions. In this regard, capital accumulation and construction of hegemony are identified as the prominent lines of investigation to understand how the relations in the housing field within the neoliberal rule are historically situated and socially constructed in the national and urban context. Accordingly, since urban renewal as a formative intervention that transforms urban fabric within the neoliberal adjustment policies offers insight to unfold dynamics in the housing field, a particular project, Yeni Mamak Urban Renewal Project, is examined as a case study. This is also an overarching methodological attempt to delineate different aspects of a complex urban phenomenon that reveals capital accumulation in motion and hegemonic agenda at work from various theoretical vantage points. In line with the retroductive research strategy, longitudinal qualitative and quantitative data gathered is used to develop mezzo-level concepts for a portrait of neoliberal urbanization.