Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde uygulanan eğitim hakkındaki öğretmen görüşleri
Teacher opi̇ni̇ons about the educati̇on appli̇ed i̇n the temporary educati̇on centers where Syri̇an students are educated
- Tez No: 597552
- Danışmanlar: DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Suriyeli mülteci çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığınca kurulmuş Geçici Eğitim Merkezlerinde uygulanan eğitim hakkında öğretmenlerin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017 Eğitimöğretim yılında Gaziantep ili Şenel Sabri Turan İlkokulu, Mehmet Akif İnan Ortaokulu ve Ocaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan Geçici Eğitim Merkezlerinde(GEM) görev yapan 20 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada nitel verilerin çözümlenmesi için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre öğrencilerde; dil problemi, sosyo-ekonomik temelli problemler ve program içeriği ile ilgili sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Çalışmaya katılan katılımcılar bu sorunlara öncelikli olarak daha kapsamlı bir dil eğitimi vererek, sosyo-ekonomik sorunlara çözüm üreterek ve ders programının içeriğinde ve ders saatlerinde değişime giderek çözümler üretebileceği önerilerinde bulunmuşlardır
Özet (Çeviri)
This study aimes to determine the opinions of the teachers about the education implemented in the Temporary Education Centers established by the Ministry of National Education for Syrian refugee children.In this study,phenomenology design was used which is a qualitative research technique. The study group consisted of 20 teachers who worked in the Temporary Education Centers founded in Şenel Sabri Turan Primary School, Mehmet Akif İnan Secondary School and Ocaklar Vocational and Technical Anatolian High School in 2016-2017 Academic Year in Gaziantep.In order to collect the research data, semi structured interview form was used. For the analysis of qualitative data descriptive analysis was used.According to the to the results obtained from the research, it was determined that the students had problems about language, socio-economic situation and content of the program. The participants of the study recommended that these problems should be solved primarily by providing comprehensive language education, finding solutions to socio-economic problems and chancing the course hours in the curriculum