Hemşirelerin yöneticilerinin liderlik biçimlerini algılamaları
Nurses' perceptions related to their managers' leadership styles
  1. Tez No: 597565
  2. Yazar: SEBAHAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma yönetici hemşirelerin sahip oldukları liderlik tarzlarını astlarının gözü ile değerlendirilerek, astların yöneticilerinin liderlik tarzlarını beklentileri ile uyumlu algılayıp algılamadıklarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da ve Kocaeli'de bulunan yüz yatak ve üzerinde yatağa sahip iki özel hastanede çalışan hemşireler örnekleminde Ekim-Kasım 2018 aylarında gerçekleştirilmiştir. Hastanelerde çalışmakta olan ve örnekleme dahil edilme kriterlerini karşılayan 295 hemşirenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, ancak 142 hemşireden analiz edilmeye uygun veri toplanabilmiştir. Veri toplamada kullanılacak olan anket formu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların sosyo-demografik ve mesleki özelliklerini belirlemeye yönelik sorulara yer verilmektedir. İkinci bölümde ise CEO Liderlik Davranışları Ölçüm Anketi kullanılmıştır. Bu ankette astların yönetici hemşirelerinin sergilediği liderliği değerlendirdikleri 22 ifade ile yönetici hemşirelerinden bekledikleri liderliğe dair 22 ifade yer almaktadır. Hemşirelerin Beklenen Liderlik Ölçeği puan ortalamasının 96,80±10,69, Algılanan Liderlik Ölçeği puan ortalamasının 88,80±17,93 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
NURSES' PERCEPTİONS RELATED TO THEİR MANAGERS' LEADERSHİP STYLES This study was planned as a descriptive study in order to determine perceived and expected leadership styles of manager nurses in the aspects of their sub-nurses and whether they perceived the leadership styles of their managers in line with their expectations. The study was conducted in two private hospitals which were located in Istanbul and Kocaeli and those had more than 100 beds in between October-November 2018. The aim was to reach out all 295 nurses who were working in hospitals and met the sampling inclusion criteria. However, data could be collected from 142 nurses to be analyzed. The questionnaire form to be used in data collection consists of two parts. In the first part, questions are asked to determine the socio-demographic and professional characteristics of the participants. In the second part, CEO Leadership Behavior Measurement Questionnaire was used. In this questionnaire, there were 22 statements about the leadership form that they perceive and expect from the manager nurses. The mean score of the Nurses' Expected Leadership Scale was 96,80 ± 10,69, and the average of the Perceived Leadership Scale score was 88,80 ± 17,93.