Osmanlı hukuku yürürlük ve bilgi kaynaklarıarasında fetva
The fatwa whithin Ottoman law enforcement andinformation sources
  1. Tez No: 597572
  2. Yazar: ONUR KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren yeni baştan bir hukuk oluşturmak yerine İslam hukukunun genel kaideleri üzerinden kendine has bir usul oluşturarak 'Osmanlı hukuku' olarak tanınan bir hukuk düzeni kurmuştur. Osmanlı hukukunun kaynakları da İslam Hukuku ile benzerlik teşkil eder. Kur'an, sünnet ve icma, Osmanlı hukukunun asli kaynakları olarak hukuka doğrudan etki ederler. Hukukçuların içtihatları ise fer'i kaynak olarak asli kaynakların düzenleme yapmadığı alanlarda varlık gösterir. Bunların yanında yardımcı bazı kaynakları da vardır ki, hukukun işleyişine yardım edip teorik ve pratik bilgi sağlarlar. Bunlar fıkıh kitapları, kanunnameler, şer'iyye sicilleri ve fetvalardır. Fetva kurumu, bu kaynaklar içerisinde özel bir konuma sahiptir. Müftülerce verilen fetvalar davaya sunulduğunda, kadıları etkileyerek hükmü değiştirebilmekte, bazen de bir uyuşmazlığı dava haline gelmeden sonuca ulaştırabilmektedir. Şeyhülislam fetvasının etkileri ise daha geneldir ve ülkenin tamamını etkileyebilecek sonuçlara sahiptir. Taşrada herhangi iki kişi arasındaki uyuşmazlık hakkında kadıya ilmi bir pencere sunan fetva kurumu, başkentte ise devlet yetkililerine savaş, barış, siyaseten katl, Padişah hal'i gibi konularda etkili ve doğrudan sonuca yönelik hukuki (şer'i) görüş bildirmektedir. Fetva metninin, Padişah tarafından verilecek bir ferman ile kanun gücünü kazanması da mümkün olup bu konuda birçok örnek bulunmaktadır. Tezde Osmanlı hukukunun kaynakları arasında fetvanın konumu, hukuk sistemi içerisindeki önem ve etkisi araştırılarak örnekler üzerinden açıklanmaya çalışılacaktır. Tezde, fetvanın Osmanlı hukukunda bir kaynak olarak kabulünün görekliliği gösterilmek istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the Ottoman State has established a legal order known as 'Ottoman law' by creating a unique procedure through the general bases of Islamic law, rather than creating a law from scratch. The sources of Ottoman law also bear resemblance to Islamic law. The Qur'an, Sunnah and icma act directly as the main sources of Ottoman law. The jurisprudence of the jurists shows fer as a source in areas where the primary sources do not regulate. In addition, there are some helpful sources that help the functioning of the law and provide theoretical and practical information. These are books of fiqh, canons, Shar'iyya records and fatwas. The fatwa authority has a special position within these resources. When the fatwas issued by the mufti are presented to the case, they can change the provision by influencing the Kadis, and sometimes they can bring a dispute to a conclusion without becoming a case. The effects of the sheikhulislam fatwa are more general and have consequences that could affect the whole of the country. In the capital, the fatwa Authority, which offers a scientific window into the city about the conflict between the two people, provides the state authorities with an effective and direct legal opinion on issues such as war, peace, political murder and Sultan Hal'i. It is also possible for the fatwa text to gain the power of law by an edict issued by the Sultan, and there are many examples in this regard. In the thesis, the position of fatwa among the sources of Ottoman law, its importance and influence within the legal system will be investigated and explained through examples. The thesis is intended to show the relativity of fatwa as a source in Ottoman law.