Medeni usul hukukunda sulh
The settlement of case in civil procedure law
  1. Tez No: 597571
  2. Yazar: SEÇKİN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Medeni usul hukukunda sulh, 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda bir müessese olarak düzenlenmemekle birlikte gerek doktrinde gerekse uygulamada varlığı kabul görmekte idi. Sulh, HUMK'da ayrı bir müessese olarak ele alınmamakla birlikte birçok kanun hükmünde sulha ilişkin düzenlemeler mevcuttu. Medeni usul hukukunda sulh, davaya son veren taraf usul işlemlerinden birisi olup, görülmekte olan bir davada, dava konusu uyuşmazlığın taraflarının aralarındaki uyuşmazlığı kısmen yahut tamamen sona erdirmek amacıyla, mahkeme huzurunda yapmış oldukları bir sözleşmedir. Bu tanım 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun kabulü ile pekişmiştir. HMK ile sulh müessesesi özel olarak düzenleme altına alınmıştır. Sulh, ilk kez HMK ile birlikte bir başlık altında hukukumuzda düzenlenmiş olmakla birlikte evvelden beri varlığı kabul edilen ve uygulaması olan bir müessesedir. Yürütülmekte olan her davanın şüphesiz bir kaybedeni vardır. Kazai merciler tarafından verilen hüküm hakkaniyet ve nesafet kurallarına uygun olup olmadığına bakılmaksızın mutlak suretle dava taraflarından birini tatmin etmeyecektir. Bu noktada sulh müessesesi taraflara sunulmuş bir nimet niteliğindedir. İki taraf arasında meydana gelen uyuşmazlığın iç dinamiklerini, tarihçesini, sosyolojik açıdan etkenlerini en iyi bilen kimseler bizzat uyuşmazlığın taraflarından başkası değildir. Diğer bir anlatımla, aslında tarafların uyuşmazlığın çözümü bakımından birbirlerinden ne istediklerini en açık ve saf hali ile yine kendileri bilmektedir. Bu nedenle tarafların aralarında meydana çıkan uyuşmazlığı iki tarafı da tatmin edecek hali ile sonuçlandıracak müessese de sulh müessesesidir. Yukarıda izah edilmeye çalışılan nedenlerden ötürü sulha teşvikin özendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sulh müessesesi inceleme konusu olarak seçilmiş olup uygulanabilirliğinin arttırılmasına katkı sağlaması ve tanıtılması adına detayları ile incelenecek, gereği durumunda öneri ve değerlendirmelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In civil procedure law, the settlement of case was not regulated as an institution in the Code of Civil Procedure No. 1086, but its existence was accepted both in the doctrine and in practice. Although the Magistrate is not considered as a separate institution in HUMK, there are many legal arrangements regarding the settlement of case. In civil procedure law, the settlement of case is one of the procedures of the party that put an end to the case and in the case of a case in question, it is a contract concluded by the parties of the dispute before the court in order to partially or completely end the dispute between them. This definition has been established with the adoption of Law No 6100 on Civil Procedure. With the HMK, the settlement of case was specially regulated. Settlement of case, for the first time with the HMK, although it was regulated in our law as an institution, it is a concept that has been accepted and practiced for a long time. There is certainly a loser in every case. The verdict given by the courts shall not satisfy one of the parties, irrespective of whether it is in accordance with the rules of equity and grace. At this point, the settlement of case institution is a blessing presented to the parties. The people who know the internal dynamics, history and sociological factors of the dispute between the two sides are none other than the parties themselves. In other words, in fact, the parties clearly know what they want from each other in terms of resolution of the conflict. For this reason, the institution that will conclude the dispute between the parties with the condition that will satisfy both parties is the settlement of case institution. For reasons explained above, it is of great importance to encourage settlement of case. For this reason, it has been chosen as the subject of settlement and will be examined in detail to contribute to the improvement of its applicability and, if necessary, suggestions and evaluations will be made.