Hz. Peygamber'in halaları
The Aunts of the Prophet Mohammad
- Tez No: 597596
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İslâm dininin peygamberi olan Hz. Peygamber'in hayatı şimdiye dek birçok farklı çalışmayla ince detayına varana dek araştırılmış, birçok eser ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalardan bir kısmı da Hz. Peygamber'in nesebi hakkında olmuştur. İslâm tarihinde en önemli konuma sahip olan Hz. Peygamber'in halaları hakkında bilgi edinmeyi amaçlayan bu araştırma, onların İslâm tarihine olan etkilerini ortaya çıkarma amacı gütmektedir. Hz. Peygamber'in halaları hakkında birçok eserde, eksik veya farklı bilgilerin olduğu, bu bilgilerin tabakat eserleri hariç düzgün ve toplu bir şekilde verilmediği, sadece yer aldığı konu içerisindeki konumuna değinildiği görülmüştür. Hz. Peygamber'in halaları ile ilgili olarak rivayetlere göre farklılık gösterse de ilk üçünün Sâfiye, Ervâ, Âtike'nin tam bir teslimiyetle müslüman oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Kimisi bizzât kendisi, kimisi de yetiştirdiği evlâtlarıyla Hz. Muhammed'e destek olmuşlardır. Rasûlullah'ın yürüttüğü mücadelede olumsuz yönde etki eden halası olmamıştır
Özet (Çeviri)
The life of Hz. Muhammad, who is the prophet of Islam, has been investigated with many different studies in depth so far and many studies have emerged. Some of these researches have been about his filiation. This research, which aims to obtain information about the aunts of Muhammad the Prophet, who has the most important position in the History of Islam, also aims to reveal their effects on the history of Islam. It is seen that there is missing or different information in many of the works about the aunts of the Prophet, this information is not given properly and collectively except tabakat works and only their position in the subject is mentioned. As regards the aunts of the prophet, it was concluded that the first three, Safiye, Erva and Âtike, became Muslim with a complete surrender, although the situation differs according to the narrations. Some of them supported the prophet themselves and some supported with their own children. The Prophet didn't have an aunt that adversely affected his struggle