İş birliğine dayalı öğrenmenin yazılı anlatıma, öz düzenleme becerisine ve yazma motivasyonuna etkisi
The impact of collaborative learning on written expression, self regulation skill and writing motivation
- Tez No: 597597
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
İş birliğine dayalı öğrenme tekniklerinin yazılı anlatıma, öz düzenleme becerisine ve yazma motivasyonuna etkisinin incelendiği çalışma, karma yöntem desenlerinden biri olan“açımlayıcı sıralı desende”yürütülmüştür. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Zonguldak ili Kozlu ve Merkez ilçesindeki iki ilkokulun üç şubesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu birinci deney grubunda 29, ikinci deney grubunda 30, kontrol grubunda 29 olmak üzere toplam 88 öğrenci oluşturmaktadır. Birinci deney grubuyla“iş birliği iş birliği”tekniği ve ikinci deney grubuyla“öğrenci takımları başarı bölümleri”tekniği kullanılarak 15 hafta boyunca çeşitli etkinlikler ve yazma çalışmaları yapılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği, Yazmaya Yönelik Öz Düzenleme Ölçeği, Yazma Motivasyonu Ölçeği, Kişisel Bilgiler Formu ve uygulama sonrası öğrenci görüşlerini almak için Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilere her yazma çalışması sonrasında“Kendimizi Değerlendirelim Formu”ve“Grubumuzu Değerlendirelim Formu”verilmiştir. Araştırmada nicel veriler SPSS 22.0 programı ile çözümlenmiştir. Grup görüşmelerinden elde edilen veriler bilgisayar destekli nitel veri analizi programından biri olan NVivo 11'e aktarılmış ve“içerik analizi”tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen bulgular incelendiğinde, grupların 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği'nin alt boyutlarındaki son test puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Fakat“iş birliği iş birliği”tekniğinin birinci deney grubu öğrencilerinin üslup, kelime seçimi ve cümle akıcılığı;“öğrenci takımları başarı bölümleri”tekniğinin ise ikinci deney grubu öğrencilerinin organizasyon, kelime seçimi ve imla alt boyutunda yer alan becerileri olumlu etkilediği görülmüştür. Araştırmada, iş birliğine dayalı öğrenme tekniklerinin uygulandığı deney grupları ile Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (2018) önerilen yöntem ve tekniklerin uygulandığı kontrol grubunun yazmaya yönelik öz düzenleme becerisi son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmada, birinci deney ve kontrol grubunun Yazmaya Yönelik Öz Düzenleme Ölçeği yazma öncesinde ve yazma sonrasında alt boyutu son test puan ortalamaları birinci deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonunda, ikinci deney ve kontrol grubunun Yazmaya Yönelik Öz Düzenleme Ölçeği yazma sonrasında alt boyutu son test puan ortalamaları ikinci deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Yazma Motivasyonu Ölçeği'nin alt boyutları incelendiğinde sadece ikinci deney ve kontrol grubunun yazıya karşı olumlu tutum alt boyutu son test puan ortalamaları ikinci deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonunda grupların ölçek ve ölçeklerin alt boyutlarından aldıkları ön test-son test puanları incelendiğinde, birinci deney grubunun 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği'nin kelime seçimi ve cümle akıcılığı alt boyutundan aldığı ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. İkinci deney grubunun kelime seçimi alt boyutundan aldığı ön test-son test puanları arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırma sonunda her bir grubun Yazmaya Yönelik Öz Düzenleme Ölçeği ön test-son test puanları incelendiğinde, birinci deney grubunun ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın nitel boyutundan elde edilen bulgular incelendiğinde, hem“iş birliği iş birliği”hem de“öğrenci takımları başarı bölümleri”tekniğinin uygulandığı gruplarla yapılan görüşmeler sonunda öğrenciler fikirler, organizasyon, kelime seçimi, cümle akıcılığı, imla, sunum, beceri gelişimi alt temalarıyla ilgili olarak geliştiklerini belirtmişlerdir. Gruplar, yazmaya yönelik öz düzenleme becerisi temasında yazma öncesinde, yazma sırasında ve yazma sonrasında alt temalarıyla ilgili gelişim süreçlerine dair olumlu görüşler belirtmiştir. Ayrıca yazma motivasyonu temasında yazmaya karşı olumlu tutum, sahip olunan amaç, yazının paylaşılması ve yazmaya karşı çaba alt temalarıyla ilgili olarak da grup görüşleri olumludur. Anahtar Kelimeler : İş birliğine dayalı öğrenme, yazılı anlatım, öz düzenleme, yazma motivasyonu, ilkokul dördüncü sınıf
Özet (Çeviri)
Examining the impact of collaborative learning techniques on written expression, self-regulation skill and writing motivation; the study was conducted in the“explanatory sequential design”, which is among mixed method patterns. The study was carried out in three branches of two primary schools in Kozlu and Merkez districts of Zonguldak province in the second semester of 2017-2018 academic year. Study group consisted of a total of 88 students; 29 students in the first experimental group, 30 students in the second experimental group and 29 students in the control group. In the first experimental group,“collaboration collaboration”technique was applied and in the second experimental group,“student teams success parts”technique, various activities and writing exercises were applied throughout 15 weeks. For the purpose of collecting data, the study was carried out using; 6+1 Analytic Writing and Evaluation Scale, Writing Oriented Self-Regulation Scale, Writing Motivation Scale, Personal Information Form and Semi-Structured Interview Form to get the students' opinions after the application. Additionally, the students were given a“Let's Evaluate Ourselves Form”and“Let's Evaluate Our Group Form”following each writing exercise. In the study, quantitative data were analyzed with the SPSS 22.0 software. The data acquired from the focus group discussions were transferred to the NVivo 11, which is among computer-aided qualitative data analysis programs, and were analyzed with“content analysis”technique. Examining the findings acquired from the quantitative dimension of the study; it was determined that there was no significant difference between the posttest scores in the lower dimension of 6+1 Analytic Writing and Evaluation Scale of the groups. However, it was seen that“collaboration collaboration”technique positively affected the style, choice of words and statement fluency skills of the first experimental group students and“student teams success parts technique”also positively affected the organization, choice of words and spelling skills of the second experimental group students. In the study, it was found that there was a significant difference between the posttest score averages of the experimental groups in which collaborative learning techniques were applied and writing oriented self-regulation skill of the control group in which methods and techniques suggested in the Turkish Curriculum (2018) were applied. In the study, posttest score averages of the lower dimension of pre-writing and post-writing in the writing oriented self-regulation scale were found to be significant on behalf of the first experimental group, compared to the control group. At the end of the study, posttest score averages of the lower dimension of post-writing in the writing oriented self-regulation scale were found to be significant on behalf of the second experimental group, compared to the control group. Examining the lower dimensions of the Writing Motivation Scale; only the posttest score averages of the lower dimension of positive attitude toward writing were found to be significant on behalf of the second experimental group, compared to the control group. Examining the pretest-posttest scores obtained by the groups from the scales and lower dimensions of the scales at the end of the study, it was determined that there was a significant difference between the pretest-posttest scores obtained by the first experimental group from the lower dimensions of choice of words and statement fluency of the 6+1 Analytic Writing and Evaluation Scale. Also, it was determined that there was a significant difference between the pretest-posttest scores obtained by the second experimental group from the lower dimension of choice of words. At the end of the study, examining the pretest-posttest scores of the Writing Oriented Self-Regulation Scale of each group; it was found that there was a significant difference between the pretest-posttest scores of the first experimental group. Examining the findings acquired from the qualitative dimension of the study; at the end of the interviews that were conducted with the groups in which both“collaboration collaboration”technique and“student teams success parts”technique were applied; the students stated that they had improved in terms of secondary sub-themes such as opinions, organization, choice of words, statement fluency, spelling, presentation and skill development. The groups expressed positive opinions about the development processes regarding the sub-themes of before, during and after writing in the theme of writing oriented self regulation skill. Also, they expressed positive opinions about the sub-themes of positive attitude toward writing, purpose, sharing of writing and effort of writing in the theme of writing motivation. Key Words : Collaborative learning, written expression, self regulation, writing motivation, primary school 4th grade