Kocaeli yerel basınında yer alan yerel yönetimlerin basın bültenleri üzerine bir inceleme
A review of press releases of local governments in kocaeli local press
- Tez No: 597598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY DEĞİRMENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ekonomi politik bağlamda iktidar sahiplerinin basın ile ilişkileri her zaman demokratik bir ölçüyü yakalayamadan devam etmiştir. Kitle iletişim araçlarının gelişmesi ve ilerleyen teknolojinin etkisi ile basının gücü toplumlar üzerinde artarken, iktidar sahiplerinin de aynı ölçüde basın içerisindeki gücü artmıştır. Bu sebeple gazetecilik mesleğinin haber üretim süreçleri de farklı yönlere kaymaya başlamıştır. Bulundukları bölgelerdeki halkın sesi olan yerel basın ticari kaygılarla kendilerini en fazla finanse eden yerel yönetimlerin sesi olmaya başlamıştır. Basın temsilcileri olarak mesleği ayakta tutmaya çalışan yerel gazetelerin yakın bir tarihe kadar haber kaynağı olan yerel yönetimler, kendi bünyelerinde oluşturdukları büroları ile kendi enformasyonlarını yaratmaktadır. Yerel yönetimler ekonomi politik ilişkiler çerçevesinde gazetelere kendi enformasyonunu servis ederek yayınlatmakta ve gazetecilerin haber içeriği üretmesi zorlaşmaktadır. Yerel yönetimlerdeki basın büroları bu açıdan rızanın imalatının gerçekleştiği mutfaklara dönüşmüş durumdadır. Çalışmada bu bağlamda seçilen Kocaeli'deki altı yerel gazetenin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından servis edilen bültenlere yer verme biçimleri içerik analizi yönetimi ile araştırılarak basının haber içeriği üretimlerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the political economy context, the relations of the rulers with the press have always continued without a democratic measure. With the development of mass media and the advancing technology, the power of the press has increased over the societies, while the power of the power owners has increased in the press. For this reason, news production processes of journalism profession have started to shift in different directions. The local press, the voice of the people in their regions, has become the voice of the local power that finances them most with commercial concerns. Local authorities, which have been the source of news for the local newspapers until recently, as press representatives trying to keep the profession alive, create their own information with their own offices. Within the framework of political economy relations, local governments serve newspapers to publish their own information and prevent them from producing news content. In this respect, the press offices in the local administrations have turned into kitchens where consent is produced. In this study, the content of six local newspapers in Kocaeli, which were selected by the Kocaeli Metropolitan Municipality, were investigated by content analysis management and the effects of the press on news content production were examined.