Prematüre bebek annelerinde Watson'ın modeli ile uygulanan kanguru bakımının laktasyon sürecine ve kaygı düzeyine etkisi
The effects of kangaroo care applied via Watson's model on lactation process and anxiety level i̇n mothers of premature infants
  1. Tez No: 597599
  2. Yazar: AYŞE KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER KİTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, prematüre bebek annelerinde Watson'ın modeli ile uygulanan kanguru bakımının laktasyon sürecine ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ön test– son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırmanın evrenini, bir üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebekler ve anneleri oluşturmuştur. Girişim grubuna 45, kontrol grubuna 45 anne-bebek çifti dâhil edilmiştir. Veriler Anne-bebek tanıtıcı bilgiler formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Emzirme öz-yeterlik ölçeği – kısa formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı, Günlük Süt Miktarı Kayıt Formu ve Watson İyileştirme Süreçlerine Göre Hasta Memnuniyeti Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Girişim grubundaki annelerle doğumdan sonra anne kadın doğum servisine geldikten sonraki ilk 1 saat içinde görüşülerek, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Emzirme Öz- Yeterlilik Ölçeği uygulanmıştır. Girişim grubu annelere Watson insan bakım modeli temelinde üç gün süreyle günde iki kez 40 dakika süren kanguru bakımı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımları, Kolmogorov-Smirnov, Independent Sample-t test, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Friedman, Pearson χ2 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of kangaroo care applied via Watson's model on lactation process and anxiety level on mothers of premature infants. The universe of this quasi-experimental study with pretest-posttest control group design was consisted of premature infants hospitalized in neonatal intensive care unit of a university hospital and their mothers. There were 45 mother-infant pairs in both the intervention group and the control group. The data were collected with demographic form for mother and infant, the State Anxiety Scale, the Breastfeeding self-efficacy scale - short form, LATCH Breasfeeding Diagnosis Measurement Tool, Daily Milk Wolume Checklist and Patient Satisfaction Evaluation Form According to Watson's İmprovement Process. No similar intervention was provided for the control group. The mothers in the intervention group were interviewed at the inpatient clinic of Gynecology and Obstetrics Department within the first hour of childbearing, and the State Anxiety Scale and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale were applied. Kangaroo care was applied to the mothers in the intervention group for forty minutes twice a day for three days based on the Watson's Human Caring model. Percentage, frequency, Kolmogorov-Smirnov, Independent Sample-t test, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Friedman, Pearson x2 tests were used for data evaluation.