Anadolu dışında yazılan mevlid metinleri (Tatar, Özbek) 'inceleme-metin-dizin'
Mevlid texts written out of Anatolia (Tatar, Uzbek) 'examination-text-index'
- Tez No: 597631
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 959
Özet
Tezimizde XX. yüzyılın başında Doğu Türk yazı dili sahasında kaleme alınmış Çağatayca ve Tatarca eserleri inceledik. Doktora tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada amacımız, bu eserlerde müstensihlerden kaynaklanan yanlışlıkların düzeltilmesi, eserlerin bilim âlemine tanıtılması ve bu saha ile ilgili yapılan çalışmalara katkıda bulunmaktır. Tezimize konu olarak seçtiğimiz“Anadolu Dışında Yazılan Mevlid Metinleri (Tatar, Özbek) İnceleme-Metin-Dizin”adlı çalışmamızda incelediğimiz metinler, XX. asrın başlarında kaleme alınmıştır ve o dönemde yazılan mevlidler arasında önemli bir yere sahiptir.“Giriş”kısmında tezin çekirdeğini oluşturan eserin yazarı Halvetî ve diğer eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Yaptığımız çalışma“Giriş”ten sonra“İnceleme”,“Metin”ve“Dizin”olmak üzere üç bölümden ibarettir. Birinci bölüm eserin çeviri metnini içermekte, ikinci bölüm ise eserin gramatikal“Dizin”ini oluşturmaktadır. Çalışmanın son kısmında ise tezi hazırlarken faydalandığımız kaynak eserler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our dissertation, we studied Chagatay and Tatar Works in East Turkish writing language in the begining of 20th century. The purposes of the dissertation are to correct the copyist's mistakes in these works, to introduce the works to scientific world and to contribute to studies which are related to this field. The topic of the dissertation is“Mevlid Texts Written Out of Anatolia (Tatar, Uzbek) Examination - Text - Index”including texts which are written in the beginning of 20th century and these Mevlid texts have an important position among other texts written in that time. The writers of Mevlids, named Halvetî and his other Works are mentioned in the introduction part. The dissertation includes three parts after Introduction: Examination - Text and Index. The first part includes the translation of the text, second part includes the grammatical index of the work. And the last part, the sources which are used for the dissertation are given.