Meme karsinom metastazlarının Tc-99m MIBI ile gösterilmesi
  1. Tez No: 59765
  2. Yazar: YASEMİN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
50 ÖZET Çalışmamızda malign ve benign meme lezyonlarınm ayırımında Tc- 99m- MIBI sintigrafisinin tanısal değeri araştırıldı. Ayrıca, malign hastaların histopatolojik tanılarına göre, tutulum farkı gösterip göstermedikleri de değerlendirildi. Çalışmamıza 41 malign ve 15 benign olmak üzere toplam 56 hasta dahil edildi. Sintigrafik çalışmaların değerlendirilmesi sonucunda Tc-99m- MIBI sintigrafisinin malign ve benign meme lezyonlarınm ayırımında sensitivitesinin % 87.8, spesifitesinin % 86.6, pozitif prediktif değerinin % 94.7, negatif prediktif değerinin % 72.2 ve doğruluk oranının % 87.5 olduğu hesaplandı. Erken ve geç dönemde alman Tc-99m-MIBI görüntülerinden hesaplanan tutulum oranlarmda istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı (p=0.0001). Yapılan washout analizlerinde ise, benign lezyonlardaki Tc-99m- MIBI washout'unun, malign lezyonlardaki washout'a göre daha hızlı olduğu gözlendi. Sonuç olarak, Tc-99m MIBI sintigrafisinin, malign ve benign meme lezyonlarının ayırıcı tanısında kullanılabileceği, yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip non-invazif bir yöntem olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of Tc-99m MIBI scintigraphy in the differentiation of malignant from benign mammary lesions. The scintigraphic findings of patients were also compared to the histopathological results of lesions. For this purpose, 56 patients (41 malignant and 15 benign lesions ) were included in this study. The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy of the Tc-99m-MIBI scintigraphy were calculated as 87.8 %, 86.6 %, 94.7 % 72.2 % and 87.5 %, respectively. In the quantitative evaluation; there was statistically significant differences between the early and late uptake ratios of benign and malignant mammary lesions. Uptake ratios of malignant lesions were greater than benign ones (p=0.0001). The benign lesions had higher Tc-99m-MIBI washout ratios than those of malignant lesions. In conclusion, we showed that Tc-99m-MIBI was non-invasive and easy to perform scintigraphic method with high sensitivity and specificity in the differentiation of malignant from benign mammary lesions.